Zastosowanie gięcia indukcyjnego w przemyśle

W dzisiejszych czasach, rozwój technologii i wzrost świadomości pozwala nam tworzyć lepsze rozwiązania dla przemysłu. Z biegiem lat, ilość firm wzrasta, a popyt na większość towarów wcale nie maleje. Stosunkowo od niedawna, niezwykle popularna stała się metoda gięcia indukcyjnego – jest to precyzyjne i bezpieczne kształtowanie rur, bez ryzyka deformacji ich kształtu.

Na czym polega gięcie indukcyjne?

Na samym początku, warto przypomnieć czym tak naprawdę jest gięcie indukcyjne i na czym ono polega. Otóż, czynność ta polega na umieszczeniu specjalnej spirali grzewczej w danej maszynie. Konieczne jest również właściwe ustawienie nagrzewnicy oraz ramienia kąta. Kolejną, istotną czynnością jest montowanie, a następnie podgrzewanie kształtownika.
Krótko mówiąc, gięcie indukcyjne polega na gięciu stali. Proces ten jest niezwykle precyzyjny oraz wydajny. Dodatkowo, decydując się na zastosowanie gięcia indukcyjnego, umożliwiamy sobie znaczną poprawę efektywności.
Istnieją dwa rodzaje gięcia indukcyjnego:

  • Pierwszy sposób jest znany jako metoda ‘’na ciepło’’. Oznacza to, iż możliwa jest płynna regulacja gięcia.
  • Druga metoda, czyli ‘’na zimno’’, odbywa się na giętarkach trzpieniowych. Metoda ta jest również znana jako matrycowa.

Warto podkreślić, że usługa polegająca na gięciu indukcyjnym, odbywa się na wiele różnych sposobów. Gięcie łuków to usługa, która realizowana jest przez zespół kompetentnych specjalistów. Maszyny i narzędzia, jakie stosowane są podczas realizowania takiej czynności, wymagają wszystkie normy europejskie.
Do każdego typu gięcia – w zależności do kąta pożądanego i od parametrów rury/ profilu – dobierane są parametry maszyn, które będą wykonywać cały proces. Gięcie indukcyjne to coraz częściej wykorzystywana metoda. Ze względu na wiele możliwości i zalet, coraz większa ilość firm decyduje się na zastosowanie tego rozwiązania. trzeba dodać, że w znacznej większości, proces gięcia indukcyjnego, jest spotykany w różnych gałęziach przemysłu.

Zastosowania gięcia indukcyjnego w przemyśle

Rury oraz profile, które zostają umieszczone w specjalnej maszynie, na specjalnej dźwigni uchylnej. Rura jest ustawiana na konkretny promień. Następnie, gdy cały materiał jest przepychany dzięki siłownikowi hydraulicznemu. Pomocna w tym procesie jest również cewka indukcyjna, przez którą przepychany jest materiał. Tempo procesu jest cały czas kontrolowane. Rury zostają gięte w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Trzeba podkreślić, że wysokość temperatury występuje jedynie w obrębie obszaru gięcia.

Nowoczesne, dopracowane metody, umożliwiają nam wygiąć profil do znacznie mniejszego promienia. Dodatkową cechą tego procesu jest to, ż ani profile ani rury nie stracą swojego kształtu.

Gięcie

Źródło zdjęcia: ENERGOP©

Pierwszym, najbardziej znanym zastosowaniem gięcia indukcyjnego w przemyśle, jest sektor gazu oraz energetyki. Dość często, usługa taka jest wykonywana również dla sektora ropy naftowej czy przemyśle stoczniowym. Gięcie indukcyjne jest znane także w takich gałęziach przemysłu jak petrochemia oraz konstrukcje. Szeroko pojęty przemysł wiele zyskuje poprzez wykorzystanie metody, jaką jest gięcie indukcyjne.

Zastosowanie gięcia indukcyjnego w przemyśle ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, inwestorzy oraz właściciele danych terenów mogą zaoszczędzić krocie na spinach doczołowych. Wiąże się to między innymi z minimalizacją powstawania takich sytuacji jak wady spawalnicze. Dodatkowo, zaletą jest również dość duża elastyczność promienia. Dzięki gięciu indukcyjnemu, elastyczny jest również kąt gięcia. Warto również dodać, że usługa taka pozwala nam na wykonywanie zgięć o stosunkowo niewielkim promieniu. Ponadto, można wspomnieć o niskiej tolerancji krągłości. Proces obróbki będzie tak samo wydajny i sprawny, pomimo krótkich serii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *