Znane odczynniki chemiczne

Odczynniki znanych naukowców i chemików, wykorzystywane są np. do wykrywania aldehydów, alkaloidów  czy do odróżniania alkoholi trzeciorzędowych. Istnieją jednak bardziej powszechne, znane na co dzień odczynniki chemiczne, stosowane do produkcji itp.:

  • Kwas siarkowy
  • Nadtlenek wodoru
  • Toksyny i związki toksyczne
  • Polimery
  • Stopy metali

Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane substancje chemiczne, są podstawowymi składnikami w produkcji. Wyżej wymienione rodzaje i grupy odczynników chemicznych, są stale uzupełniane przez pracowników laboratoriów. Chemia, kosmetyka, farmaceutyka, nauka i przemysł są podstawowymi dziedzinami, w których użycie odczynników chemicznych różnego rodzaju jest często wymagane.

Jak wykorzystuje się odczynniki chemiczne?

Odczynniki chemiczne są dziś stosowane na szeroką skalę. Dzięki ich łatwiejszej dostępności, możliwe jest wykonywanie różnorodnych doświadczeń, analiz oraz reakcji chemicznych.
Kto i dokąd może zamówić odczynniki chemiczne?
Aby kupować popularne i często stosowane odczynniki i pierwiastki, trzeba spełniać odpowiednie warunki. Na przykład, kwas siarkowy lub nadtlenek wodoru w czystej postaci powyżej 70% roztworu, nie może zostać udostępniony zwykłej osobie. To chemicy, laboranci i naukowcy zajmują się zamawianiem konkretnych odczynników chemicznych. Niektóre związki i pierwiastki mają bowiem działanie silnie żrące lub toksyczne. Z tego też powodu, odczynniki są dostarczane do takich miejsc jak:

  • Laboratoria,
  • Zakłady i koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne,
  • Różne gałęzie przemysłu,
  • Uczelnie i szkoły (dotyczy ‘lżejszych’ i mniej niebezpiecznych pierwiastków).

Jakie branże korzystają z odczynników chemicznych?

Wykorzystywanie odczynników chemicznych może odbywać się na różne sposoby. Otóż, w laboratoriach przeprowadza się rozmaite doświadczenia chemiczne, reakcje i próby. Często odkrywane są także nowe zastosowania, wady i zalety konkretnych pierwiastków i związków chemicznych. Badania naukowców i chemików wykorzystywane są później w szeroko pojętej produkcji.
odczynniki chemiczneOdczynniki chemiczne od wielu lat wykorzystywane są do wytwarzania kosmetyków i leków różnego rodzaju. Do tego celu stosuje się różnorodne surowce farmaceutyczne i kosmetyczne. Przeprowadzane badania w laboratoriach, pozwalają dostosować dany odczynnik chemiczny. Warto dodać, że substancje takie jak kwas siarkowy, polimery i różne związki toksyczne, również wykorzystuje się do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Np., do produkcji wody utlenionej stosuje się 3% roztworu nadtlenku wodoru. Ten sam odczynnik, w 30% roztworze, będzie niezbędny w produkcji wybielaczy.
Oprócz tego, odczynniki znajdują swoje zastosowanie w produkcji narzędzi, maszyn, a nawet elementów wyposażenia domu i kuchni (garnki, patelnie i różne sprzęty). Najbardziej znanymi odczynnikami, które służą do produkcji w przemyśle, są stopy metali. Pierwiastki, które łączy się z innymi, mogą dać nam wytrzymałe i odporne tworzywo.
W produkcji, bardzo często stosuje się polimery, które charakteryzują się przede wszystkim lekkością. Polimery dodatkowo, są bardzo wytrzymałe, podobnie jak stal. Wykorzystywanie polimerów ma miejsce w niejednej dziedzinie produkcji. Niekiedy, polimery wchodzą również w skład klejów i gumy (jako kauczuk). Polimer, jako polimetakrylan metylu (pleksiglas), znajduje swoje zastosowanie przy produkcji soczewek, szyb (w tym i samolotowych), biżuterii oraz różnych elementów, których używamy na co dzień. Dodatkowo, barwiony pleksiglas występuje w protetyce dentystycznej.
W szkołach i na uczelniach, odczynniki chemiczne wykorzystuje się praktycznie tylko do przeprowadzania reakcji i doświadczeń chemicznych.

Odczynniki chemiczne, zanim trafią do laboratoriów, są starannie selekcjonowane, pakowane i zabezpieczane. Samochód, który dostarcza nam  odczynniki, jest specjalnie zabezpieczony i odporny na ewentualne reakcje mogące powstać po połączeniu się ze sobą niektórych pierwiastków.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *