Aparatura pomiarowa – wykorzystanie w przemyśle

Aparatura pomiarowa – urządzenia, których działanie opiera się na podstawowych prawach fizyki. I choć wyróżnia się zarówno czujniki siły i przetworniki siły, czyli czujniki tensometryczne, a także osie tensometryczne – wszystkie te produkty z powodzeniem stosować można w przeróżnych gałęziach przemysłu.

Czym są czujniki siły?

Czujniki siły, to niejako podstawa wśród aparatury pomiarowej stosowanej w automatyce przemysłowej. I choć mogłoby się wydawać inaczej – działanie czujników siły nie jest skomplikowane. Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń pomiarowych, i tu podstawę stanowią bowiem powszechnie znane prawa fizyki. Czujniki służą do pomiaru sił ściskających.

I mimo iż urządzenia te mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, najlepiej radzą sobie w małogabarytowych maszynkach i mechanizmach. Dlaczego? Ponieważ charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Czym zatem są przetworniki siły, kolejne urządzenia pomiarowe sprzedawane na szeroką skalę?

Czym są przetworniki siły?

Przetworniki siły nazywane są inaczej czujnikami tensometrycznymi lub tensometrami. Są to uniwersalne urządzenia służące do pomiaru sił ściskających i rozciągających. Oznacza to, że z ich pomocą można przetworzyć siłę na energię elektryczną. Taki proces służy z kolei zbadaniu wartości tej pierwszej.

Gdzie znajdują zastosowanie przetworniki? Nowoczesne modele wykorzystywane są między innymi w automatyce. Oznacza to, iż stanowią element wag elektronicznych i różnego rodzaju urządzeń pomiarowych. Zarówno siły, jak i wagi. Co więcej, przetworniki tensometryczne z powodzeniem radzą sobie również w warunkach magazynowych. W zadaniach pomiarów wagowych, gdzie niemożliwe jest klasyczne zważenie kontenerów, sprawdzają się wprost idealnie.

waga

Co jest największą zaletą przetworników? Z pewnością fakt, że charakteryzują się niezwykłą precyzją działania i czułością podczas pomiarów sił i naprężenia. Z tego powodu przetworniki idealnie wręcz nadają się do pracy w warunkach ciężkich, różnego rodzaju. Odporne na wszelkie drgania i wstrząsy urządzenia dają wyniki dokładne, mimo niesprzyjających warunków. Co więcej, urządzenia tego rodzaju można umieszczać nawet na krzywych powierzchniach.

Czym jest oś tensometryczna?

Innym rodzajem czujnika siły jest oś tensometryczna. Jak wytłumaczyć podstawy jej działania? Na pewno zaczynając od wytłumaczenia działania osi przenoszącej obciążenie, sworznie. Taka oś ma bowiem zastosowanie między innymi w dźwigniach, różnego rodzaju urządzeniach technologicznych, a  także stanowiskach pomiarowych. Po odpowiedniej jej modyfikacji może zostać zamieniona właśnie w oś tensometryczną, czyli w sworzniowe tensometryczne przetworniki pomiarowe. Takie urządzenia służą do pomiaru sił obciążeń i działają mierząc siłę tnącą, która ulokowana jest w osi pomiędzy kolejnymi punktami podparcia. Uzyskany w ten sposób pomiar przekształcany jest w dalszym procesie w sygnał pomiarowy.

Nabyć je można jednak tylko w specjalistycznych sklepach. Ich produkcją i sprzedażą zajmuje się Spais – firma, której podstawowym asortymentem są czujniki pomiarowe, siłomierze, wagi elektroniczne i układy do ważenia, a swą działalność rozpoczęła 1987 roku. Bogate doświadczenie i setki zrealizowanych projektów sprawiły, że dziś na rynku polskim, jako jedna z nielicznych, zajmuje się również wdrażaniem rozwiązań nietypowych.

Niezależnie od tego czy do prawidłowego funkcjonowania naszych maszyn potrzebne są nam czujniki, osie czy przetworniki, musimy mieć pewność, że zamówione przez nas urządzenia będą najwyżej jakości. Co więcej, jeśli nie mamy pewności czego tak naprawdę potrzebujemy, kontakt z producentem i omówienie wszystkich warunków, nawet najbardziej nietypowych projektów, to absolutna podstawa! Pamiętajmy o tym.