Zakład tokarski – na czym polegają jego zadania?

Toczenie to jeden z podstawowych rodzajów obróbki metali i tworzyw sztucznych polegający na nadawaniu elementom odpowiednich kształtów i rozmiarów. W procesie toczenia powstają komponenty takie jak śrubki czy tubki o kolistym przekroju. Zakłady tokarskie to dziś jedne z najbardziej obleganych, wyspecjalizowanych zakładów obróbki metali i tworzyw sztucznych. Popyt na tego typu usługi nie traci na popularności głównie ze względu na szeroki rozwój przemysłu maszynowego. Dopóki człowiek produkuje maszyny, tokarze będą mieli pracę. Czym jednak zajmują się zakłady tokarskie na co dzień?

Etapy pracy zakładu tokarskiego

Pierwszym i podstawowym zadaniem zakładów tokarskich jest nadawanie wybranego kształtu elementom zamówionym przez klienta. Już sama nazwa „toczenie” sugeruje, że powstałe po obróbce przedmioty to przede wszystkim wszelkiego rodzaju tubki, wałki, walce i stożki, a więc powierzchnie zaokrąglone. Zanim jednak zakład tokarski rozpocznie swoją pracę potrzebne będzie zebranie dokładnych i precyzyjnych wymiarów od klienta – tylko w ten sposób tokarka będzie mogła zostać zaprogramowana tak, by wszystkie wytoczone przez nią elementy odpowiadały wymaganiom klienta. Większość nowoczesnych zakładów tokarskich posiada dziś wyspecjalizowane zaplecze maszynowe, wyposażone między innymi w tokarki CNC, dzięki czemu są oni w stanie zapewnić klientowi satysfakcję z końcowego produktu.

Zarówno klienci przemysłowi, jak indywidualni z góry wiedzą jakich wymiarów komponentów potrzebują. W dobie miniaturyzacji (tokarstwo jest bardzo często wykorzystywane również w produkcjach RTV i AGD), wiele elementów musi wpasowywać się w zadane rozmiary co do mikrometrów. Na podstawie precyzyjnych wytycznych technicy pracujący w zakładzie tokarskim są w stanie zaprogramować maszyny tak, by te osiągnęły zadany kształt elementu. Po nadaniu odpowiedniego kształtu tokarze przechodzą do przycinania komponentów do zadanych rozmiarów. Urządzenia tokarskie pozwalają tak obrobić dany produkt, by efekt końcowy w stu procentach spełniał wymagania klienta, zarówno pod względem jego kształtu, jak i rozmiarów ogólnych. To jednak jeszcze nie koniec zadań dla zakładu tokarskiego.

usługi tokarskie wrocław

 

Ostatnim etapem obróbki elementów metalowych jest bowiem wykańczanie toczonych elementów. Odpowiednio ukształtowany i docięty element musi zostać wygładzony tak, by żadna z jego krawędzi nie stwarzała niebezpieczeństwa dla innych komponentów maszyny, w której zostanie zainstalowana. W celu tym wykorzystuje się więc wszelkiego rodzaju szlifierki wykonane między innymi z diamentu, korundu oraz węglików krzemu. Materiały te są na tyle twarde, by mogły skutecznie wyrównywać poszarpane brzegi twardych metalowych elementów oraz by mogły wyrównać ogólną powierzchnię przedmiotu. Najtrudniejsze do wyrównania elementy poddaje się natomiast skrawaniu przy pomocy ściernic.

Wymienione etapy obróbki elementów metalowych to podstawowe zadania zakładów tokarskich. Do obróbki nadają się wszelkie metale twarde, takie jak żelazo czy stal, brąz, mosiądz, a także część tworzyw sztucznych. Jak już zostało nadmienione, najważniejszym etapem toczenia nie jest jednak żaden z wymienionych tu procesów, a etap przygotowań i ustaleń szczegółów z klientem. To tam bowiem należy precyzyjnie określić wymiary, jakie mają charakteryzować produkt finalny. Zarówno nadawanie kształtu, przycinanie do odpowiednich wymiarów, jak i wykańczanie produktu to procesy wymagające niezwykłej precyzji i umiejętności. Choć wiele maszyn sterowanych jest dziś numerycznie, bez odpowiedniego wkładu człowieka maszyny nie będą w stanie wykonać pracy prawidłowo.

Kto korzysta z usług tokarskich

Wszelkie zakłady przemysłowe zajmujące się produkcją maszyn, elektroniki oraz elektryki wykorzystują na pewnym etapie swojej działalności zakłady tokarskie. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie one stanowią główne źródło klientów dla zakładów tokarskich. Nie oznacza to jednak, że z pomocy tokarza nie mogą skorzystać inne branże. Coraz częściej zapotrzebowanie na toczenie elementów przejawiają branże RTV i AGD, a także klienci indywidualni. Dzięki możliwościom i rozwojowi technologicznemu, nowoczesne maszyny tokarskie zdejmują obciążenie pracy z człowieka i są w stanie zapewnić jeszcze szybszą i dokładniejszą obsługę klientów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *