5 podstawowych zasad zwiększających bezpieczeństwo w firmie

Każde przedsiębiorstwo mierzy się na co dzień z wieloma wyzwaniami nie tylko zewnętrznymi, takimi jak trudni klienci, ale też wewnętrznymi, dotyczącymi zapewnienia ogólnego bezpieczeństwa w firmie.

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach elementy ochrony są bardzo dobrze rozwinięte, jednak zagrożeń mimo wszystko nie ubywa.

O jakich zagrożeniach mowa?

Oczywiście dalej istnieje możliwość włamań na tereny firmy i kradzieży cennego towaru czy też dokumentów, natomiast największe niebezpieczeństwo czyha ze strony cyberprzestępców.

Rozwój technologiczny pozwala firmom coraz lepiej bronić się przed hakerami, natomiast wraz z tym rozwojem pojawia się wiele ścieżek w sieci, którymi mogą się oni dostać do systemu firmy nie tylko tego odpowiedzialnego za zabezpieczenie danych osobowych czy finansowych. 

Elektroniczne zabezpieczenia odpowiadają również za to jak prosperuje cały budynek. Zwłaszcza w większych firmach legitymizowanie pracowników odbywa się za pomocą czytników kart, które w łatwy sposób mogą zostać skradzione, otwierając przy tym drogę przestępcom próbującym się dostać do firmy.

Dlaczego bezpieczeństwo w firmie jest tak ważne?

Proszę sobie wyobrazić, że dochodzi w firmie do awarii systemu spowodowanego działaniem cyberprzestępców. Wtedy wszystkie dane nie tylko pracowników, ale też kontrahentów są dla hakerów ogólnodostępne. Mogą oni je bez żadnych konsekwencji przesłać dalej i upublicznić co doprowadzi nie tylko do zachwiania całą organizacją firmy, ale też przyniesie wiele szkód jej klientom.

W przypadku kradzieży danych osobowych na niebezpieczeństwo są również narażeni pracownicy. Ich numery PESEL, adresy, dane kontaktowe mogą być wykorzystane choćby do wzięcia kredytu na daną osobę, ale też do kradzieży wizerunku.

Największe straty poniesie oczywiście zarząd i właściciele firmy. Przez niedopilnowanie poufnych informacji będą oni ponosić konsekwencje prawne, które w rezultacie mogą doprowadzić nawet do zakończenia działalności i ogromnych długów właścicieli.

Ponadto nawet jeśli firma wybroni się na tle prawnym, to bardzo ciężko będzie jej pozyskać, a nawet zatrzymać dawnych klientów, którzy nie będą w stanie ponownie jej zaufać i powierzyć swoich danych oraz pieniędzy.

bezpieczeństwo w firmie

Jak zapewnić bezpieczeństwo w firmie?

Jeśli chodzi o zapewnienie ochrony na terenie przedsiębiorstwa to najlepiej zatrudnić do tego odpowiednie osoby i służby, które stale będą czuwać nad budynkiem.

Dużo trudniejsze jest natomiast zapewnienie bezpieczeństwa systemowego na wszystkich elektronicznych urządzeniach działających w firmie. Jeśli tych urządzeń jest bardzo dużo, to niewątpliwie konieczne jest utworzenie działu IT, który stale będzie czuwał nad działaniem systemu.

Natomiast, jeśli liczba pracowników lub budżet jest na to zbyt mały, to dobrze jeśli część personelu zostanie przeszkolona w kwestii dbania o bezpieczeństwo danych. Pomoże w tym na pewno przestrzeganie kilku zasad:

  1. Najważniejszą, ale też najprostszą zasadą, do której powinien stosować się każdy pracownik, jest regularna zmiana haseł na firmowych urządzeniach (raz na 3 miesiące), aplikacjach i w systemach. Warto dodać, że nie powinny one być nigdy zapisywane cyfrowo w plikach czy w telefonach, a na zwyczajnej kartce.
  2. Osoby pracujące na komputerach czy innych pokrewnych urządzeniach powinny odpowiednio zabezpieczać swoją pocztę elektroniczną. Istotną kwestią jest odpowiednie szyfrowanie wysyłanych maili, które zawierają poufne informacje.
  3. Potencjalnym nośnikiem otwierającym drogę hakerom są prywatne działania pracowników na firmowym sprzęcie (np. używanie osobistej skrzynki mailowej, lub wielokrotnie używanego poza firmą pendrive’a). W tej kwestii ważne jest zatem stworzenie odpowiedniego regulaminu ustalającego procedury ochrony danych w firmie, dzięki czemu pracownicy będą poinformowani jak działać, by nie dopuścić do wkradnięcia się wirusa.
  4. Pracownicy powinni być również co jakiś czas informowani o nowych taktykach stosowanych przez hakerów. Zarząd czy dział IT na bieżąco powinien śledzić praktyki cyberprzestępców, by odpowiednio wcześnie reagować, jednak personel, mając świadomość potencjalnego zagrożenia, również będzie w stanie dobrze je zniwelować.
  5. Jednym z ciekawych rozwiązań ochrony danych jest ich przeniesienie do chmury. Krążą różne plotki na temat bezpieczeństwa plików tam przesyłanych, jednak specjalny rodzaj szyfrowania i uwierzytelniania dostępu w chmurze jest ciężki do złamania dla większości hakerów, przez co dane są tam dużo bardziej bezpieczne.

Widać zatem, że wprowadzenie w firmie kilku zasad i rozwinięciu elementów systemu kontroli dostępu może dobrze zabezpieczyć dane i systemy ochrony przed działaniami cyberprzestępców. Kluczowa jest systematyczna kontrola i świadomość niebezpieczeństwa.