Przejazdy kolejowe: jak z nich prawidłowo korzystać?

W Polsce występują zarówno niestrzeżone jak i strzeżone przejazdy kolejowe.

Niestety bez względu na zastosowane w tych miejscach systemy bezpieczeństwa, co roku dochodzi tutaj do wielu wypadków, często śmiertelnych, których przyczyną jest zazwyczaj nieprawidłowe zachowanie kierowców. Na kursie prawa jazdy każdy kierowca uczy się jak prawidłowo korzystać z przejazdów kolejowych. Jednak jak pokazują statystyki, z czasem ta wiedza szybko zanika, czego skutkiem są różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje na przejazdach kolejowych.

Aby ich uniknąć, należy wiedzieć dokładnie jak się zachować w takich miejscach i jak dodatkowo je zabezpieczyć, aby podnieść poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu z nich korzystających.

Zasady ruchu obowiązujące na przejazdach kolejowych

Przejazdy kolejowe to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Jest to spowodowane tym, że w miejscach tych przecinają się drogi, po których poruszają się samochody oraz pociągi. Na każdym z przejazdów pierwszeństwo ma zawsze pociąg, ponieważ jego droga hamowania nie pozwala na ustępowanie pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drodze przecinającej tory.

Z tego powodu to właśnie samochody zobowiązane są do tego, aby ustąpić pierwszeństwa pociągowi poruszającemu się po torach. Zasada ta jest bardzo prosta i logiczna, jednak jak pokazuje życie, wiele osób poprzez swoją ryzykowną jazdę naraża się na niebezpieczne sytuacje na przejazdach kolejowych. Często nie pomagają tutaj nawet rogatki blokujące ruch drogowy, które informują o tym, że zbliża się pociąg i jednocześnie uniemożliwiają wjeżdżanie na przejazd.

Aby uniknąć narażania się na zderzenie z pociągiem na przejazdach kolejowych, najważniejszą kwestią jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas wjeżdżania na taki przejazd. Odnosi się to najbardziej do niestrzeżonych przejazdów kolejowych, jednak w przypadku tych strzeżonych nadzwyczajna ostrożność również jest zalecana. Ponadto należy się stosować do sygnalizacji świetlnej i znaków umieszczonych na przejazdach kolejowych.

Szczególnie ważny jest tutaj znak STOP, który wymaga od kierowcy każdorazowego zatrzymania się przed przejazdem kolejowym, a także sygnalizacja świetlna, która poprzez czerwony sygnał informuje o zakazie wjeżdżania na przejazd, co niestety wielu kierowców często lekceważy.

Nie należy również wjeżdżać na przejazd kolejowy, gdy w oddali widzimy nadjeżdżający pociąg, bez względu na to jak daleko się on znajduje. Ocena odległości zbliżającego się do nas pociągu jest bardzo trudna, dlatego nie należy w takich sytuacjach ryzykować.

Jak często dochodzi do wypadków na przejazdach kolejowych?

Wypadki na przejazdach kolejowych to niestety sytuacje, które mają miejsce bardzo często. Potwierdzają to statystyki, które czasami dostarczają szokujących danych na ten temat. Ilość wypadków na szczęście z roku na rok maleje, jednak nie zmienia to faktu, że problem nadal jest poważny.

Według statystyk od początku 2021 roku doszło do 183 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach lub przejściach kolejowo-drogowych kategorii A – E (czyli wszelkiego rodzaju przejazdy i przejścia kolejowe oddane do użytku publicznego). W zdarzeniach tych ciężkie obrażenia doznało 15 osób, natomiast aż 46 osób zginęło.

Przykładowo w samym listopadzie doszło do 15 wypadków i kolizji, w których jedna osoba doznała ciężkich obrażeń, a 5 osób zginęło. Niestety wiele z tych zdarzeń miało miejsce również na przejazdach strzeżonych. To pokazuje, że w wielu przypadkach to nieodpowiedzialność ze strony kierowców jest przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych.

monitoring przejazdów kolejowych

Jak zabezpiecza się przejazdy kolejowe?

Aby przejazdy kolejowe stawały się coraz bezpieczniejsze, stosuje się różnego rodzaju rozwiązania zmniejszająca ryzyko wypadków i kolizji. Oczywistym rozwiązaniem jest montowanie rogatek, znaków i sygnalizacji świetlnej. Jednak oprócz tego na przejazdach kolejowych bardzo często stosuje się również monitoring przejazdów kolejowych, który pełni funkcję dodatkowego zabezpieczenia.

Osoba odpowiedzialna za obsługę monitoringu w sytuacji, gdy zauważy, że na przykład jakiś samochód utknął na przejeździe kolejowym, może szybko zareagować i odpowiednio wcześnie zatrzymać pociąg, aby nie doszło do zdarzenia. Ponadto monitoring może również stanowić narzędzie to sprawdzania tego, czy kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego i zasad obowiązujących na przejazdach kolejowych.