Bezpieczeństwo w pracy i na drodze – wydaje oświetlenie LED

Dobrej jakości oświetlenie uliczne jest kluczowym elementem dbałości o bezpieczeństwo mieszkańców miast i wiosek, ale również uczestników ruchu drogowego. Zarówno po zmroku, jak i w gorszych warunkach pogodowych, wydajne lampy uliczne LED są w stanie zagwarantować znaczącą poprawę widoczności okolicy, zmniejszając ryzyko wypadków i sytuacji niebezpiecznych. Standardowe lampy sodowe wymienia się więc coraz częściej na nowoczesne oświetlenie uliczne LED. Czym jednak nowa technologia przeważa nad starszymi rozwiązaniami?

Oprawy uliczne LED – wydajność na najwyższym poziomie

Zastosowanie technologii LED w oświetleniu ulicznym już od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem popartym przede wszystkim niezwykłą wydajnością takich rozwiązań. W przeciwieństwie do tradycyjnych lamp sodowych stosowanych powszechnie w formie latarni ulicznych, lampy uliczne LED pobierają znacznie mniej energii by wygenerować tę samą moc światła. LED-y nie potrzebują czasu nagrzewania, by osiągnąć pełną sprawność, a co więcej, generują znacznie mniej ciepła niż starsze lampy i dzięki temu są w stanie wykorzystać nawet 90% pobieranej energii bezpośrednio na wytworzenie światła widzialnego. Szacuje się, że po całkowitej modernizacji oświetlenia na danym odcinku drogi, koszty utrzymania oświetlenia na nim mogą spaść nawet o 70%.

Wydajność energetyczna to nie jedyny powód, dla którego LED-y są tak popularne. Ważną cechą nowoczesnej technologii jest jej wytrzymałość mechaniczna, gwarantująca mniejszą częstotliwość koniecznych konserwacji i mniejsze koszty związane z utrzymaniem infrastruktury w jak najlepszym stanie. Lampy uliczne LED są zabezpieczone przed niskimi i wysokimi temperaturami, odporne na zniszczenia przez wandali, silny wiatr czy grad, a także sprawne na tyle, by wymiany samych żarówek były konieczne raz na kilka lat. Najlepsi producenci oświetlenia ulicznego deklarują nawet 50 000 godzin pracy jednej oprawy ulicznej LED przed potrzebą przystąpienia do jakichkolwiek wymian. Dla zarządcy oznacza to kolejne oszczędności.

Lampy uliczne LED gwarancją dobrej widoczności na drodze

Planowanie modernizacji oświetlenia ulicznego z zastosowaniem opraw ulicznych LED wymaga wcześniejszego audytu oświetlenia uwzględniającego wymagania oświetleniowe dla danej drogi. Podobnie jak w przypadku oświetlenia wewnętrznego, rozstawienie pojedynczych lamp wzdłuż trasy czy chodnika powinno być rozplanowane tak, by gwarantowało najlepszą możliwą widoczność w najbardziej newralgicznych punktach, ale też nie powodowało nadmiernego doświetlenia i oślepienia kierowców spowodowanego wykorzystaniem nieodpowiednich źródeł światła.

W przypadku lamp ulicznych LED, producenci starają się zabezpieczyć przygotowywane przez siebie projekty proponując rozwiązania sprawdzające się w każdych warunkach. W ofercie Globus Lighting pojawia się więc nie jeden, a kilka wariantów opraw ulicznych LED, z różnym kątem padania światła, promieniem światła czy natężeniem oświetlenia – ich umiejętne połączenie w sprawny system zapewni właściwe doświetlenie drogi zarówno nocą, jak i podczas mgły, opadów czy śnieżnych dni.

oprawy uliczne LED

Inwestycja w widoczność na drodze – jak wybrać producenta oświetlenia ulicznego?

Wymiana oświetlenia ulicznego na nowoczesne lampy uliczne LED wymaga dobrego przemyślenia inwestycji oraz wyboru producenta który nie tylko dostarczy najwyższej jakości lampy, ale też przygotuje projekt modernizacji na podstawie przeprowadzonego przez siebie audytu, który zobrazuje wyraźnie jaki potencjał tkwi w danej przestrzeni i jak najskuteczniej wykorzystać dostępne rozwiązania, by osiągnąć najwyższe zyski. Założeniem zmian i modernizowania oświetlenia ulicznego powinno być dążenie do maksymalnego obniżenia negatywnego wpływu oświetlenia na środowisko, poprawienie komfortu i widoczności na drodze, poprawienie bezpieczeństwa pieszych i kierowców, ale też zastosowanie rozwiązań, które zwrócą koszty inwestycji w krótkim czasie. Oświetlenie uliczne LED jest w stanie zagwarantować takie wyniki, czego dowodem jest rosnąca liczba gmin i miast decydujących się na modernizację oświetlenia ulicznego.