Najczęściej wymieniane części w maszynach rolniczych

Każdy typ maszyn rolniczych musi być odpowiednio przygotowany i w pełni sprawny jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Stan, w jakim są nasze maszyny przekłada się na jakość i ilość zbiorów. Każdy rolnik, na długo przed zbiorami – lub/ i po skończeniu sezonu – musi zadbać o dobry stan maszyn, konserwację oraz ewentualne części zamienne. Zbiory z upraw to główne źródło utrzymania dla rolników. Istotne jest więc, by na czas wykonać wszystkie prace konserwacyjne. Nie można jednak pominąć części zamiennych.

W dzisiejszych czasach coraz więcej jest firm, które zajmują się masową produkcją zamiennych części do maszyn rolniczych. Wszyscy ci, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, muszą być zaopatrzeni w najbardziej potrzebne części oraz te, które często się psują.

Części do maszyn rolniczych

Najczęściej wymieniane części do maszyn rolniczych

Te części maszyn rolniczych, które najbardziej są narażone na uszkodzenia, to między innymi:

– Układ kierowniczy i układ hamulcowy – zły stan techniczny tego elementu może nieść za sobą tragiczne skutki. Ciągniki i inne maszyny mogą się bowiem wywracać podczas prac na polu. Ciągnik z niesprawnym układem kierowniczym i hamulcowym może stanowić poważne zagrożenie dla samego operatora maszyny, jak i dla osób przebywających na polu.

– Opony bez wątpienia najbardziej narażone są na uszkodzenie. Są to bowiem części, na których poniekąd opiera się cała maszyna. Poza tym, opony mają bezpośrednią styczność z podłożem. Uszkodzenie chociażby jednej z opon skutkuje unieruchomieniem maszyny. Posiadane opon do maszyn rolniczych, to podstawowy obowiązek każdego rolnika.

– Łańcuchy oraz przekładnie są częściami, które bardzo szybko się zużywają podczas pracy na polu. Dbanie o te elementy, to przede wszystkim smarowanie ich specjalnymi olejami i smarami.

– Zespół ruchowy – wszelkie części, które są odpowiedzialne za sprawne działanie maszyny, szczególnie szybko się zużywają. Właściwa dbałość o te elementy zagwarantuje nam sprawne działanie maszyny. Najlepszą metodą na ich długą eksploatację, jest regularne smarowanie wszystkich ruchomych elementów. Niemniej jednak, zespół ruchowy to elementy, które należą do najczęściej wymienianych w każdej maszynie rolniczej.

– Układ hydrauliczny to część, o którą można zadbać, odpowiednio go konserwując. Czynności, jakie należy wykonać by polepszyć stan maszyny, to wymiana oleju hydraulicznego. Oprócz tego, należy umyć dokładnie wkłady filtrów oraz części zewnętrznych. Kolejną czynnością jest przepłukanie całego układu. Pomimo zachowania tych zasad, elementy układu hydraulicznego dość często się wymienia.

– Silnik, jako najważniejsza część każdej maszyny, musi być odpowiednio zadbany. O silnik trzeba dbać używając wysokiej jakości paliwa. Poza tym, po sezonie, pozostałe paliwo należy wylać i przepłukać zbiornik, a następnie napełnić go świeżym paliwem.

– Zespoły opryskiwacza – są to elementy, które pozwolą nam zapobiec skażeniu środowiska. Dość częstym powodem awarii jest ciecz, która wciąż pozostaje w urządzeniu. Jest to przyczyną tzw. rozwarstwiania się wody. Awaria taka może prowadzić do zamarznięcia cieczy, przez co pozostałe części maszyny mogą ulec zniszczeniu.

Wyżej wymienione elementy ulegają najczęstszym awariom. Na szczęście, producenci elementów zamiennych produkują taki części, które będą pasowały do znacznej większości maszyn. Poza tym, części zamienne cechują się wysoką jakością – rola prac, jakie wykonują maszyny rolnicze jest na tyle istotna, iż części zamienne stanowią często jedyną deskę ratunku.

części do ciągników

Maszyny rolnicze – jak zadbać o ich sprawność?

Sprawne maszyny rolnicze zapewniają nam wykonywanie wszelkich prac rolnych. Wielkość ziemi, jaką posiadają dzisiejsi rolnicy liczy co najmniej hektar. Na takim ternie niemożliwe jest więc dokonanie zbiorów bez ciągnika, traktora czy pługa. Teren, z którego trzeba zebrać plony jest zbyt duży na to, by zorganizować prace w inny sposób. Poza tym, prace polowe trwają praktycznie kilkanaście dni w roku.

Aby umożliwić sobie wysokie plony oraz obfite zbiory, należy zapewnić sobie zapas odpowiednich części części. Z wymianą wielu elementów możemy poradzić sobie sami, posiadając odpowiednie części do maszyn rolniczych we Wrocławiu oferowane przez firmę Jaskot. Czasem jednak nasze maszyny będą wymagały przeglądu u specjalisty.

Należy jednak mieć na uwadze, że posiadając dobrze dobrane części przez większość sezonu możemy być spokojni, iż nawet w przypadku usterki będziemy w stanie bez problemu kontynuować prace.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *