Co może się nam zepsuć w piecu gazowym

System grzewczy to niewątpliwie jedna z najistotniejszych instalacji w domu. Ciepła woda pod prysznicem, ogrzewanie pomieszczeń podczas sezonu grzewczego – nie ma wątpliwości, że sprawne działanie pieca gazowego to podstawa każdego domostwa wyposażonego w system ogrzewania gazowego. Niestety, podobnie jak wszystkie urządzenia, również piece gazowe są podatne na awarie i drobne usterki, których naprawę najlepiej zlecić profesjonalistom. Co może popsuć się w piecu gazowym i kiedy warto wezwać serwis?

Piec nie chce się włączyć

Dłuższa przerwa w użytkowaniu pieca gazowego jest najczęstszą przyczyną tego typu awarii. Aby jej zapobiec, najważniejsze jest regularne wykonywanie przeglądów pieców gazowych. Jeśli usterka się już jednak pojawiła, warto sprawdzić poprawność zasilania w energię elektryczną. Może okazać się bowiem, że problem leży po stronie wyjętej z gniazdka wtyczki lub braku zasilania w gniazdku. Sprawdź, czy bezpieczniki na tablicy są odpowiednio włączone. Jeśli wyłączenie i włączenie zasilania nie zdaje się pomagać, problem może leżeć po stronie bezpieczników w piecu lub dopływu gazu do pieca. W takim wypadku warto wezwać już profesjonalistów, gdyż samodzielne majstrowanie przy urządzeniu może skończyć się utratą gwarancji oraz poważniejszymi usterkami.

Jeśli w twojej piwnicy znajduje się piec dwufunkcyjny, może zdarzyć się też tak, że kocioł pracuje w przypadku poboru ciepłej wody, ale nie włącza się w funkcji centralnego ogrzewania. Jest to spowodowane brakiem minimalnego przepływu wody. W takim wypadku spróbuj przede wszystkim odkręcić wszystkie zawory na grzejnikach w domu lub je odpowietrzyć. Jeśli to nie pomoże, usterka leży prawdopodobnie po stronie zapowietrzenia kotła, braku wody w instalacji lub usterki której nie da się automatycznie zresetować. W takim wypadku po raz kolejny wezwanie serwisu będzie niezbędne.

Wyłączający się piec

Podobnie jak w przypadku pieca, który nie chce się włączyć, piec może automatycznie wyłączać się w momencie, gdy zapowietrzy się instalacja grzewcza. Sposobem będzie tu po raz kolejny próba odpowietrzenia grzejników i odkręcenia wszystkich zaworów do pozycji max. Zdarza się też, że na ustawione na piecu parametry ciepłej wody lub temperatury pomieszczeń są za niskie i piec nie może pracować. W takim wypadku wystarczy zwiększyć temperaturę wody użytkowej i pomieszczeń. Usterką, która również może przyczynić się do samoistnego wyłączania się pieca są zakłócenia w dopływie powietrza lub w odprowadzaniu spalin. Jej naprawa to już z pewnością zajęcie dla profesjonalnego serwisu naprawy pieców gazowych – na przykład takiego jak Radwin Serwis.

Brak ciepłej wody i problemy z ogrzewaniem

Jeśli piec nie wytwarza ciepłej wody, jedną z przyczyn może być problem z filtrem na zasilaniu wody. Z łatwością wyczyścisz go lub wymienisz na własną rękę. Istnieje duża szansa, że dzięki temu piec zacznie działać normalnie. Jeśli jednak nie udało się i w sieci dalej nie ma ciepłej wody, konieczna będzie interwencja specjalisty, który udrożni kotłowy wymiennik ciepła. Zdarzyć może się też, że piec nie dogrzewa lub, wręcz przeciwnie, przegrzewa mieszkanie. Najlepszym wyjściem będzie wtedy próba zmiany zadanej na piecu temperatury zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji obsługi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *