Dobre rękawice montażowe BHP – na co zwracać uwagę?

Rękawice montażowe są niezwykle pomocne podczas wykonywania prac. Zarówno w budownictwie, czy w innych branżach wymagających ochrony dłoni przy jednoczesnym zapewnieniu wrażliwości dotykowej rękawice montażowe mogą okazać się niezbędne. Czym się charakteryzują? Na co zwrócić uwagę podczas ich kupna?

Właściwości i charakterystyka rękawic montażowych

Rękawice montażowe, aby mogły stanowić wygodny element ochronny muszą posiadać pewne określone cechy. Muszą być one rozciągliwe, elastyczne, a także wykonane z oddychających,  czułych, miękkich i odpornych na wilgoć, materiałów takich jak skóra, mikrofibra, Macrothan®, Microthan®. Odpowiedni rodzaj materiału zapewni komfort użytkowania rękawic, wygodę, a także odpowiednią wrażliwość dotykową, która jest niezbędna podczas wszelkiego rodzaju prac montażowych.

Rękawice są dostępne w różnych grubościach, a parametr ten powinien być dobrany do wykonywanych prac.  Rękawice montażowe wykonywane są z odpornych na wodę materiałów, które nie przepuszczają również wszelkich innych substancji w tym olejów, smarów czy rozpuszczalników. Rękawice koniecznie muszą przylegać do skóry, tak aby nie zawadzały podczas precyzyjnych prac. Rękawice spełniają wymagania normy EN 388 8 “Rękawice ochronne do prac, przy których występuje ryzyko mechaniczne” , dzięki czemu możemy być pewni, że zapewnią nam one maksymalne bezpieczeństwo i ochronę.

Jak wybrać rękawice ochronne dla siebie?

W pierwszej kolejności należy określić do jakich prac montażowych będziemy chcieli ich używać. W przypadku gdy rękawice ochronne będą często używane warto zdecydować się na droższe modele, które jednocześnie posłużą nam znacznie dłużej. Zastanówmy się także na aspektem, czy wykonywana przez nas praca będzie wymagała dużej precyzji ruchów. Im większa taka konieczność tym cieńszy materiał powinien być zastosowany.

Warto także podczas zakupu poszukać rękawic montażowych wyposażonych w inne dodatkowe elementy, które zwiększą ich funkcjonalność. Pamiętajmy również, że rękawice te powinny być dobrane wielkością do dłoni. Zdyb male będą powodowały uciążliwy ucisk, natomiast zbyt duże będą niekorzystnie wpływały na precyzję ruchów.

Jaką ochronę zapewnią nam rękawice montażowe?

Rękawice montażowe zabezpieczą nasze dłonie przed kontaktem z substancjami chemicznymi, smarem, olejem. Przepuszczają one powietrze dlatego nie musimy martwić się o zaparzenie lub przepocenie skory dłoni. Ponadto ułatwią one chwytanie wilgotnych lub tłustych powierzchni, a także małych produktów.

Korzystając z rękawic montażowych będziemy w stanie łatwiej manipulować produktami i wykonywać precyzyjne ruchy. Miękki i elastyczny materiał dopasowuje się do kształtu dłoni i skutecznie obniża ryzyko powstania otarć, ran czy odcisków, które często pojawiają się przy tego typu pracach. Rękawice wykonane z wysokiej jakości produktów będą nam służyły przez długi czas, dlatego zakup jednej pary może okazać się inwestycją na kilka miesięcy, a nawet dłużej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *