Zestawy dokowe – do czego są przydatne?

Zestaw dokowy wchodzi w skład wyposażenia systemów przeładunkowych. Dok jest kompletnym stanowiskiem przeładunkowym. Wykorzystywanie doków umożliwia nam bezpieczny i szybki transport wszystkich towarów za pomocą wózka widłowego.
Gdzie znajduje się dok? – Otóż, doki są umiejscowione na samym tyle pojazdu. Tylne wejście jest miejscem, z którego transportuje się towary. Dok stanowi w pewnym sensie przedłużenie korytarza, przez który wynosi się towar.

Budowa każdego doku pozwala nam na bezpieczny przeładunek. Elementy, jakie wchodzą w skład doków, można zakupić i stosować osobno, jednak o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup zestawu dokowego. Jest to bowiem zespół urządzeń, które są niezbędne podczas prac tego typu. Obecnie, biorąc pod uwagę rozwój technologii i wzmożone zapotrzebowanie na praktycznie wszystkie towary, stale ulepsza się systemy dostaw. Dzięki temu, dziś mamy możliwość zachować większe bezpieczeństwo i komfort pracy podczas dostarczania i rozładowywania towaru.
Rozmiar i typ doku, może zostać dopasowany do każdego pojazdu osobno. Produkcja doku dla indywidualnego klienta, pozwala na idealne dobranie i zamontowanie każdego elementu doku w naszym pojeździe.

Elementy zestawów dokowych

Kompletny zestaw dokowy składa się z trzech podstawowych elementów:

  • Platformy przeładunkowej – najczęściej, platforma to rampa albo mostek. Często, występuje ona również w postaci podnośnika przeładunkowego, czyli dźwignika. Platforma przeładunkowa zostaje opuszczona na podłoże, na które będziemy wyjeżdżać wózkiem widłowym. Zapewnia ona stabilność i bezpieczeństwo podczas operowania wózkiem.
  • Bramy przemysłowej – jest to zamknięcie tira, które najczęściej unosi się do góry w momencie, gdy chcemy otworzyć dok. Zastosowanie bramy jest o wiele bardziej wygodne – drzwi bramy nie będą nam przeszkadzać. Operowanie bramą jest bardzo łatwe.
  • Śluzy uszczelniającej – jest to najważniejszy element każdego doku. Zadaniem śluzy jest zapewnienie szczelności ścian pomiędzy tirem, a miejscem rozładunku.
    Najczęściej, śluza uszczelniająca jest przydatna w przypadkach, gdy dostarczamy towar w zimnych porach roku. Aby nie przepuścić zimnego powietrza i zapewnić komfort wykonywanych prac, śluza zapewnia swego rodzaju barierę ochronną przed zimną temperaturą. Oprócz tego, warto dodać, że śluza jest niezastąpiona, w przypadku gdy przewozimy tirem mrożonki lub elementy bardzo podatne na działanie temperatur.

Każde z wymienionych urządzeń, ma swoją niezastąpioną funkcję. Stosowanie zestawów dokowych jest obowiązkowe w przypadku każdej dostawy oraz rozładunku towaru.

Magazyn

Zalety zestawów dokowych

Wiele jest cech, jakie możemy przypisać zestawom dokowym. Te urządzenia są obowiązkowo wykorzystywane podczas każdego transportu. Jedną z najważniejszych zalet korzystania z doków, jest znaczne skrócenie czasu przeładunku. Dzięki stosowaniu śluz, platform oraz bramy, każdy dostawca może bardzo szybko rozładować towar bez większych problemów.

Poza tym, ze względu na właściwości uszczelniające, zestawy dokowe znacznie poprawiają jakość wykonywanej pracy. Zalety, jakimi cechuje się każdy zestaw dokowy, pozwalają także na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa, co w efekcie przekłada się na poprawę warunków w pracy.

Poprzez stosowanie specjalistycznych urządzeń do dostawy i przeładunku, mamy zapewnione bezpieczne rozładowanie towaru. Dostawca jest osobą, która odpowiada za sposób przewożenia towaru, za sam pojazd oraz za terminowość. Oprócz tego, zadaniem kierowcy jest bezpieczne dostarczenie towaru w odpowiednie miejsce.
Zalety te znacznie poprawiają warunki i jakość pracy, tym samym eliminując powstawanie zagrożeń podczas rozładunku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *