Zastosowanie czujników ultradźwiękowych w praktyce

Czujniki ultradźwiękowe mierzą odległość obiektów docelowych lub materiałów przez powietrze za pomocą technologii “bezkontaktowej”. Mierzą odległość bez uszkodzeń, są łatwe w użyciu i niezawodne.

Niezależnie od tego, czy używane są wewnątrz, czy na zewnątrz, czujniki ultradźwiękowe można wykorzystywać swobodnie.

Elektroniczne elementy półprzewodnikowe są pokryte żywicą epoksydową w obudowach ze stali nierdzewnej i nie ma żadnych części mechanicznych, które mogłyby się zepsuć.

Zgodne z IEC interfejsy elektryczne są chronione przed odwrotnymi połączeniami i przepięciami.

Czujniki pomiaru odległości łączą się ze wszystkimi typowymi urządzeniami automatyki i telemetrii. Zastosowania obejmują zarówno proste połączenia analogowe, jak i zaawansowane sieci danych z wieloma czujnikami. Czujniki są opłacalne, ponieważ w oprogramowaniu czujnika wbudowana jest elastyczna łączność – moc, którą można odblokować za pomocą oprogramowania dołączonego do każdego czujnika. Przycisk “naucz” jest również dostępny w wielu modelach tego rodzaju czujników.

Zastosowanie “dystansowe”

Maszyny i procesy w szerokim zakresie branż wykorzystują czujniki ultradźwiękowe do pomiaru odległości, w których wymagane jest sprzężenie zwrotne o wielkości lub położeniu: drukowanie, konwersja, robotyka, obsługa materiałów, transport i inne. Oto tylko niektóre sposoby ich użycia:

Pozycjonowanie i lokalizowanie

Czujniki pomiaru odległości służą do kontrolowania lub wskazywania pozycji obiektów i materiałów. Proporcjonalny sygnał analogowy jest często wysyłany do sterownika PLC lub napędu silnika, na przykład do sterowania pętlą sieciową lub kablową, w celu synchronizacji transferu materiału między dwoma urządzeniami. Informacja o odległości może być wyświetlana operatorowi, aby ręcznie ustawić pojazd lub przedmiot, który ma być obsługiwany.

Funkcje:

  • Wiele jednoczesnych wyjść: dane analogowe, przełączające i szeregowe
  • Dostosowanie, optymalizowanie i zarządzanie ustawieniami za pomocą oprogramowania
  • Łączenie się zdalne z bezpiecznymi czujnikami wbudowanymi w aplikację
  • Filtry, synchronizacja, inicjalizacja i funkcje docelowe w celu optymalizacji wydajności
  • Opcje danych szeregowych RS-232 lub RS-485
  • Wielokrotne sieci adresowalne RS-485
  • Synchronizacja wielu czujników w celu wyeliminowania zakłóceń
  • Szybka duplikacja czujnika bez ponownej kalibracji
  • Przycisk “do nauki”
  • Wymiarowanie i wybór

Czujniki pomiaru odległości mogą określać wymiary obiektów, takich jak wysokość, szerokość i średnica, za pomocą jednego lub więcej czujników. Elementy można wybierać lub odrzucać na podstawie ich wymiarów lub profili, np. Określając, czy obiekt na przenośniku jest odwrócony do góry nogami, czy nie, korzystając z funkcji pomiaru czasu i odległości.


Czujnik ultradźwiękowy BUSCzjnik ultradźwiękowy bus 506k1-ppx
Czujnik ultradźwiękowy BUS M18M1-GPXI

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *