Rozwój zaawansowanego oprogramowania – dlaczego warto to outsourcować?

Rozwój zaawansowanego oprogramowania to proces wymagający specjalistycznych umiejętności oraz wiedzy, której większość firm nie zajmujących się bezpośrednio branżą IT zwyczajnie nie posiada. W dzisiejszych czasach posiadanie odpowiedniego oprogramowania jest jednak niezwykle istotne i może przełożyć się na zdobycie przewagi nad konkurencją.

Pojawia się więc konieczność pozyskiwania oprogramowania dostosowanego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa i specyfiki ich pracy. Sposobem, aby to zrobić bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów jest outsourcing. Na czym to polega i dlaczego warto outsourcować rozwój zaawansowanego oprogramowania?

Czym jest outsourcing?

Outsourcing to w rozumieniu ogólnym zlecanie wykonania konkretnego zadania lub przejęcia kontroli nad danym działem firmy wykonawcy zewnętrznemu. Outsourcing pozwala na pozyskanie ludzi kompetentnych, specjalistów w danej dziedzinie do wykonywania pracy, do której w przeciwnym wypadku firma musiałaby zatrudnić zupełnie odrębny team.

Choć Polska jest jednym z wiodących krajów w dziedzinie rozwoju oprogramowania i szeroko pojętym IT, zbudowanie godnego zaufania zespołu, który od początku będzie w stanie dostarczyć firmie rezultaty, jakich ta oczekuje jest z reguły niewykonalne. Korzystając z  usług IT we Wrocławiu firma pozwala, by zewnętrzny, zupełnie nie związany z nią zespół specjalistów zajął się danym odłamkiem zadania, do którego brakuje im odpowiednich osób. Dzięki temu zarząd firmy nie musi przejmować się kwestią rekrutacji, szkolenia, płac czy urlopów i zwolnień.

Rozwój zaawansowanego oprogramowania

Outsourcing rozwoju oprogramowania jest jednym z wielu przykładów sytuacji, w których zlecanie wykonania usługi firmie zewnętrznej może okazać się najlepszą decyzją. Rozwój oprogramowania jest bowiem dziedziną dość skomplikowaną wymagającą całego sztabu osób będących specjalistami w wielu dziedzinach podpinanych pod skrót IT. Rozwój oprogramowania zaczyna się bowiem od pomysłu, który powstaje na podstawie wymagań i potrzeb firmy zlecającej jego stworzenie.

Następnie przychodzi czas modelowania i generowania kodu, do którego siada zwykle więcej niż jeden programista. Współpracują oni między sobą, wykorzystując mocne strony każdej z osób tak, by program działał jak najlepiej. Następnie do pracy wkraczają managerowie projektu, którzy nadzorują pracę programistów i zlecają testerom szereg zadań sprawdzających działanie oprogramowania.

Projekt oprogramowania odbijany jest między całym zespołem ludzi niemalże jak piłeczka kauczukowa, by w końcu trafić do firmy, która oprogramowanie zamówiła. A na tym przecież nie koniec. Oprogramowanie, zwłaszcza to wysoce zaawansowane, potrzebuje nieustannej kontroli, aktualizacji i ulepszeń, by działać w szczycie swoich możliwości. Do tego też potrzebny jest odpowiedni zespół ludzi, preferowanie tych, którzy stworzyli oprogramowanie od podstaw.

I tak dochodzi się do wniosku, że wprowadzając w firmie unikalne rozwiązania informatyczne, posiadanie własnego zespołu ludzi odpowiedzialnych za gałąź IT to wielki generator zbędnych kosztów. Oferta firmy zewnętrznej jest tymczasem znacznie bardziej atrakcyjna. Będąc specjalistami w swojej dziedzinie, firmy projektujące oprogramowanie dbają o to, by ich pracownicy byli najlepsi w swoich dziedzinach.

Gdy zlecony zostaje im rozwój oprogramowania, są oni w stanie oddelegować osoby, które zajmą się projektem od samego początku i będą o niego dbać na długo po zakończeniu etapu rozwoju.

→ Klient nie zatrudnia konkretnych specjalistów, a jedynie zleca zadanie firmie.

W ten sposób nie musi martwić się o element ludzki procesu, w tym zarobki i urlopy pracowników. Pozwala to na skupienie się na bardziej istotnych elementach działania firmy, które w połączeniu z dostarczonym na zamówienie oprogramowaniem mogą przyczynić się do zyskania przewagi nad konkurencją.

Outsourcing, czyli rozwój oprogramowania na zamówienie

Firmy zajmujące się outsourcingiem pracowników dla klientów biznesowych doskonale znają specyfikę rozwoju oprogramowania. Dzięki przeprowadzeniu dokładnej analizy wymagań klienta są oni w stanie dopasować funkcje rozwijanego oprogramowania do konkretnych potrzeb firmy w dowolnej branży.

Wielu klientom wydaje się, iż doskonale wiedzą czego wymagają od programu i jak będzie się on zachowywał. Ich oczekiwania zostają jednak zestawione z faktyczną wiedzą specjalistów, którzy są w stanie zaprezentować klientowi rozwiązanie dopasowane do jego potrzeb i wykonalne w świetle rozwoju oprogramowania. Sytuacja ta mogłaby okazać się znacznie trudniejsza, gdyby pracowników zatrudniał sam klient. W przypadku outsourcingu nie ma bowiem obaw, że klient zwolni pracownika, który ośmieli się z nim polemizować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *