Legalizacja zbiornika LPG

Zbiorniki i butle działające pod ciśnieniem, muszą być poddawane regularnym badaniom. Przeglądy, które są przeprowadzane, mają na celu przede wszystkim zapewnienie użytkownikowi samochodu bezpieczną jazdę. Dodatkowo, przeglądów i badań dokonuje się też ze względu na to, by jeździć dzięki odpowiedniemu zbiornikowi. Niestosowanie się do przepisów, może skutkować przede wszystkim potężnym mandatem. Jednakże, jazda na niesprawdzonej butli może również skutkować wypadkiem lub wybuchem butli. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich terminów w zakresie legalizacji, przeglądów oraz badań. Legalizacji mogą zostać poddane tylko te zbiorniki gazowe, które spełniają poniższe wymagania:

  • Dokładną datę wyprodukowania zbiornika,
  • Datę końca eksploatacji zbiornika,
  • Wszystkie dane producenta zbiornika lub butli,
  • Numer seryjny,
  • Stopień napełnienia zbiornika,
  • Ciśnienie próby,
  • Numer homologacji 67R-.

Każdy zbiornik oraz butla ciśnieniowa posiada swój własny numer seryjny i jest specjalnie oznaczona. Przeprowadzane badania i legalizacje muszą się odbyć w oparciu o sprawdzenie przeszłości butli i naprawieniu ewentualnych szkód. Legalizacja, jako istotny proces, powinna odbywać się regularnie.

Usługi firm dokonujących badań

Właściciele samochodów, w których zamontowane są instalacje gazowe oraz zbiorniki ciśnieniowe, są bezwzględnie zobowiązani do regularnego dostarczania samochodu/ zbiornika gazowego do specjalnej firmy na przegląd. Wszelkie badania, przeglądy oraz legalizacje zbiorników oraz butli gazowych, muszą być co jakiś czas przeprowadzane. Butle lub zbiorniki mogą nieraz posiadać zagniecenia, pęknięcia lub niesprawne/ skorodowane/ zardzewiałe uszczelki. Zadaniem pracowników danej firmy konieczne jest dokładne przebadanie zbiornika i instalacji gazowej, po czym dostajemy dwa egzemplarze dokumentów (każdy zbiornik gazowy dostaje ‘’swoje’’ dokumenty). Jest to tzw. Decyzja TDT oraz Protokół z badania.

Firmy zajmujące się wykonywaniem szczegółowych badań i legalizacji zbiorników ciśnieniowych, mogą zajmować się również badaniami zbiorników LPG, które zostały sprowadzone do Polski zza granicy. Dodatkowo, bardzo często możemy także liczyć na przeprowadzanie badań na zbiornikach i butlach LPG, których termin eksploatacji właśnie dobiegł końca. Firmy mogą nam również zaoferować kompleksowy przegląd i dokonywanie badań w tych pojazdach, które są po kolizji lub wypadku. Inną usługą jest przeprowadzanie badań w pojazdach turystycznych. Każdy właściciel samochodu może skorzystać z tego typu usług dla bezpieczeństwa swojego i pasażerów. Wiele firm oferuje również montaż/ demontaż zupełnie nowych butli gazowych oraz instalacji gazowych w pojazdach. Przeglądy i badania, jakie wykonywane są w zakresie usług firm, są praktycznie takie same w każdym rejonie Polski. Usługi, jakich możemy się spodziewać, świadczy niejedna firma. warto jednak wybrać tę zaufaną lub sprawdzoną, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy przez następne kilka lat.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *