Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym

Obecny ceny prądu zaskakują, a nawet czasami szokują. O ile dla małych domostw, ta zmiana nie jest bardzo odczuwalna, tak dla rolników ma to ogromne znaczenie.

Jednak istnieje rozwiązanie — fotowoltaika. Jak zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 90%?

Gospodarstwo rolne, a zużycie prądu

Obecnie, dzięki licznym dofinansowaniom, a także mądrym zarządzaniu polskich rolników, wiele gospodarstw stać na nowoczesne sprzęty. Tego typu urządzenia w głównej mierze są zasilane przez energię elektryczną.

Takie rozwiązanie umożliwia zwiększenie wydajności upraw, a także dzięki temu dbanie o uprawy i zwierzęta staje się wygodniejsze. Jednak ceny prądu rosną, przez co właściciele dużych gospodarstw rolnych, płacą czasami niebagatelne rachunki.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zainstalowanie fotowoltaiki, która umożliwi wygenerowanie własnej energii elektrycznej.

Dlaczego fotowoltaika opłaca się w gospodarstwach rolnych

Fotowoltaika potrzebuje dobrego kontaktu, ze słońcem. Na wsiach są ku temu predyspozycje, ponieważ jest dużo więcej powierzchni otwartych, niż w mieście.

Dodatkowo gospodarstwo rolne posiada zazwyczaj więcej, niż jeden budynek. Dach posiadłość, to jedno z najlepszych miejsc do montażu fotowoltaiki.

Im więcej dachów, tym więcej darmowej energii elektrycznej.

Mniejsza ilość budynków to też nie problem. Wystarczy kawałek ziemi, na którym z powodzeniem można założyć naziemną instalację, montowaną na specjalnych stelażach.

Dzięki tym prostym rozwiązaniom do swojego przybytku można dołączyć nowoczesną farmę fotowoltaiczną.

Niższe wydatki na prąd

Oczywiście największą zaletą instalacji fotowoltaicznej, będzie znaczne zredukowanie rachunków za prąd. Umożliwi to uzyskanie dodatkowych środków, które można wykorzystać na dalszy rozwój farmy.

Dodatkowo fotowoltaika jest skuteczna nawet w zimę, gdy jest znacznie mniej słońca. Po prostu w trakcie lata zbiera nadmiary energii i je gromadzi.

Nie trzeba się martwić o rachunki niezależnie od pory roku.

Fotowoltaika podnosi wartość gospodarstwa rolnego

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która jest bardzo pożądaną na polskim rynku. Posiadanie jej we własnym gospodarstwie rolnym znacznie podnosi prestiż i ogólną wartość farmy. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu gospodarstwo staje niezależne energetycznie. Przerwy w dostawie prądu zdarzają się wyjątkowo często szczególnie na wsiach. Nowoczesne domostwo, które jest wyposażone w fotowoltaikę, nie musi się tym martwić, ponieważ zawsze będzie posiadać swój prywatny zapas energii.

Kiedy fotowoltaika przyda się rolnikom

W nowoczesnych gospodarstwach rolnych wiele procesów nie może zostać przerwana. Fotowoltaika zagwarantuje nieprzerwane działanie w takich dziedzinach jak:

  • oświetlenie i ogrzewanie szklarni, stajni, obór, kurników,
  • systemy nawadniające i pompowania wody,
  • systemy napowietrzające i osuszające zbiory,
  • chłodnie,
  • zautomatyzowane podajniki,
  • ogrodzenia elektryczne,
  • automatyczne otwieracze bram.

fotowoltaika rolnika

Ekologiczne gospodarstwo rolne

Oprócz korzyści materialnych wynikających z zastosowania fotowoltaiki istnieją również aspekt ekologii. Gospodarstwo rolne, które decyduje się na zastosowanie odnawialnych źródeł energii, jest dużo bardziej przyjazne środowisku.

Wraz z takim posunięciem zwiększa się prestiż farmy. Skutkuje to przychylniejszym patrzeniem władz na gospodarstwo, a co za tym idzie, chętniej przyznaje się mu wszelkie dofinansowania.

Dofinansowania na fotowoltaikę — AgroEnergia

W 2019 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził dotację AgroEnergia. Zadaniem programu jest wspomaganie rolników, przy zakupie nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej. Można z tego skorzystać w sytuacji kupna fotowoltaiki dla rolników w Małopolsce.

Według jego założeń o dofinansowanie na fotowoltaikę mogą się ubiegać indywidualni rolnicy i osoby prawne, które są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych o powierzchni użytków rolnych od 1 do aż 300 ha.

Jedynym wymaganiem jest co najmniej roczne prowadzenie gospodarstwa rolnego przez osobę fizyczną. Wystarczy mieć rok stażu we własnym gospodarstwie, aby móc ubiegać się o wniosek.

Wartość dofinansowania w głównej mierze zależy od obszaru produkcji, na który mają być przeznaczone środki.

Każdy obszar ma inną maksymalną kwotę dofinansowania, która wynosi odpowiednio: 900, 500, 500 oraz 500 lub 200 tys. zł.

Wykorzystanie fotowoltaiki w swoim gospodarstwie rolnym to świetna oszczędność, a także komfort i prestiż. Dodatkowo jest ona wspierana zewnętrznym kapitałem, więc nie trzeba się tak martwić o jej koszty. Często niedoceniany jest również aspekt ekologiczny fotowoltaiki, który przy obecnych trendach staje się bardzo korzystny i podnosi wartość farmy.