Przegląd funkcji bram szybkobieżnych

Bramy szybkobieżne to dziś powszechne rozwiązanie przemysłowe, stosowane zarówno przez branżę spożywczą, farmaceutyczną i chemiczną, jak i wszelkiego rodzaju warsztaty samochodowe, branżę logistyczną, zakłady produkcyjne czy sklepy i punkty handlowe. Ich funkcjonalność jest tym, co przekonuje do bram szybkobieżnych zdecydowanie najmocniej – w kwestiach dynamiki działania nie mają sobie równych. Jakie najważniejsze funkcje bram szybkobieżnych warto znać przed wyborem odpowiedniego modelu?

Funkcjonalność bram szybkobieżnych

Możliwość dopasowania bramy do potrzeb przemysłu to jedna z głównych zalet bram szybkobieżnych. Zapraszamy na stronę firmy Grodex, która prezentuje parametry techniczne tych bram. Tam też można uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności jakie można w nich zastosować.

Bramy szybkobieżne PCV stały się popularne w przemyśle przede wszystkim za sprawą tempa i dynamiki pracy, których trudno oczekiwać po bardziej tradycyjnych rozwiązaniach dostępnych dla tego typu zastosowań. Dynamika ta wiąże się jednak z wieloma aspektami, wśród których można wyróżnić przede wszystkim małą wagę kurtyny czy wiele różnych wariantów zdalnego otwierania bramy. Oprócz dynamiki bramy szybkobieżne mają też jednak szereg innych cech i funkcji, dzięki którym dopasowują się do potrzeb różnych gałęzi przemysłu. Jakich?

Nieprzeciętna prędkość działania bramy

Magazyny i przestrzenie logistyczne czy wszelkiego rodzaju przestrzenie produkcyjne wymagają sprawnego funkcjonowania wszystkich części ich wyposażenia, w tym także bram otwierających i zamykających przejścia wewnątrz budynku. Lekkie i sprawnie zwijające się bramy szybkobieżne pozwalają na zachowanie pełnej dynamiki poruszania się po hali, gwarantując przy prawidłowym użytkowaniu oszczędność czasu i zwiększenie efektywności pracy zakładu.


Zdalne otwieranie na wiele sposobów

Jedną z ważniejszych funkcji bram szybkobieżnych są mnogie sposoby zdalnego uruchamiania bramy. Poza tradycyjną centralą z klawiaturą do obsługi bramy, producenci proponują tu różnorodne radary, czujniki i sterowanie radiowe, pozwalające na otwieranie i zamykanie bramy całkowicie bezdotykowo, a nawet z większej odległości już w trakcie dojeżdżania do niej wózkiem z towarami.


Izolacja pomieszczeń o dużych różnicach temperatur

Bramy szybkobieżne oferują też dobrą izolację pomieszczeń, chroniąc wnętrza przed mieszaniem się temperatur czy przenikaniem się powietrza pomiędzy dwoma przylegającymi pomieszczeniami. Dodatkową funkcją możliwą do zastosowania w chłodniach i mrożniach jest ogrzewana przestrzeń pomiędzy dwiema kurtynami bramy szybkobieżnej, gwarantująca izolację temperaturową przy mocno ujemnych temperaturach wewnątrz chłodni. Bramy te są przy tym odporne na przenikanie wody i dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nadają się do stosowania także w wysoce wilgotnym środowisku.


Sterylność i antystatyczność bram szybkobieżnych

Ciekawą opcją stosowaną przez producentów bram szybkobieżnych jest dziś dopasowywanie kurtyn i uszczelnienia bramy do konkretnych gałęzi przemysłu. W ten sposób możliwe jest zapewnienie bramie funkcji antystatycznej czy pokrycie jej specjalną sterylną powłoką, dzięki której bramy szybkobieżne można montować także w tzw. pomieszczeniach czystych, laboratoriach, a nawet szpitalach.


Funkcja autonaprawy w bramach szybkobieżnych

Niezwykle intensywna eksploatacja bram przemysłowych sprawia, że ryzyko ich uszkodzenia w przypadku niewłaściwego użytkowania jest mocno zwiększone. Aby zapobiec ciągłym usterkom i przestojom spowodowanym awariami bram szybkobieżnych, producenci stosują dziś nowoczesne systemy pozwalające na tzw. autonaprawę bramy. Na jakiej zasadzie działa taka funkcja? W konstrukcji bram szybkobieżnych z funkcją autonaprawy montuje się usztywniające poprzeczki stalowe, które zwiększają jej elastyczność i tym samym poprawiają odporność bramy na uszkodzenia mechaniczne. W momencie zderzenia z przeszkodą brama może wypaść z prowadnic, jednak dzięki odpowiedniemu wspomaganiu brama szybkobieżna z funkcją autonaprawy samodzielnie wprowadza kurtynę na pierwotne miejsce.


Bramy szybkobieżne w różnych gałęziach przemysłu

Zarówno te najbardziej podstawowe, jak i dodatkowe funkcje nowoczesnych bram szybkobieżnych pozwalają na wykorzystanie ich we właściwie każdej współczesnej gałęzi przemysłu. Od gwarantujących dostęp jedynie wybranym użytkownikom bram dla przemysłu chemicznego i spożywczego, przez niezwykle szybkie i wytrzymałe na intensywną eksploatację bramy dla przemysłu motoryzacyjnego i branży logistycznej, aż po gwarantujące wysoką wytrzymałość na różnice temperaturowe bramy dla przemysłu spożywczego – bramy szybkobieżne to zdecydowanie opcja gwarantująca wysoką wydajność i ekonomię pracy bez względu na środowisko, w jakim pracują.

Bramy szybkobieżne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak przemysł: chemiczny, automotive, lotniczy, produkcja i wiele więcej. Dobra relacja jakości do ceny a także innowacyjne rozwiązania wspomagające procesy logistyczne to dobre powodu aby rozważyć wybór tego rodzaju bram.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *