Jakie łączenia zastosować w kablach światłowodowych?

Odpowiednia technika łączenia przewodów światłowodowych to klucz do zapewnienia trwałego i bezpiecznego przepływu informacji i transmisji danych. Jej wybór jest uzależniony przede wszystkim od celu, do jakiego przeznaczone zostanie dane łącze. Próbując ogólnie skategoryzować rodzaje łączeń światłowodowych, wyróżnić można dwa podstawowe warianty: połączenie rozłączne, tworzone przy pomocy złączek, oraz trwałe, wykorzystujące spawarki do światłowodów.

Pierwszy z nich wykorzystuje się zwykle do przedłużania kabli światłowodowych na końcowych, krótkich odcinkach łącza, a więc najczęściej przy urządzeniach końcowych podłączanych do większej sieci światłowodów. Złącza trwałe gwarantują znacznie mniejsze straty i wysoką precyzję działania, przez co stosowane są na długich odcinkach, na których dotarcie do ewentualnej usterki byłoby znacząco utrudnione. Jakie łączenia można zastosować w kablach światłowodowych i jak wysoką jakoś pracy gwarantuje ich użycie?

Rozłączne łączenia światłowodów

złącze SC

Złącze SC stosowane jest w przypadku łączenia jednej lub dwóch par włókien światłowodowych. Są to złącza żywiczne, w których włókno umieszczane jest w cyrkoniowej ferruli, a całość zamknięta jest w plastikowej obudowie.

Złącza SC posiadają prosty mechanizm zatrzaskowy umożliwiający szybkie i łatwe, a jednocześnie precyzyjne połączenie światłowodów. Generalnie mogą być one zestawione z każdym złączem o tej samej modalności, a więc umożliwiają wykonanie dowolnej kombinacji patchcordu.

Główne zalety złączy SC to niska tłumienność wtrąceniowa, wysoka tłumienność odbicia oraz bardzo łatwa powtarzalność i wymienialność elementu. Jeśli chodzi o wady, zdecydowanie należy zaliczyć do nich duże rozmiary złącza – dziś stosuje się je z tego powodu głównie w sieciach telekomunikacyjnych, sieciach telewizji kablowej oraz systemach monitoringu CCTV.

Złącze ST posiada, w przeciwieństwie do złącza SC, bagnetowy zamek obrotowy z ferrulą średnicy 2,5 mm  i możliwością połączenia jednej lub wielu par włókien światłowodowych, zarówno w wersji prostej (PC), jak i kątowej (APC).

Zalety charakteryzujące tego typu złącza, to poza wymienionymi wcześniej zaletami SC dodatkowy atut w postaci wysokiej jakości ferruli. Ich wadą szczególną jest mała odporność na wsteczne pociągnięcia, a biorąc pod uwagę możliwość jednoczesnego połączenia dużej części włókien, sytuacja powodująca ciągnięcie kabla do tyłu jest wysoce prawdopodobna.

Złącza FC są pośród do tej pory wymienionych najbardziej trwałymi złączami ruchomymi, gwarantującymi wysoką jakość połączenia i stosowanymi przede wszystkim w telekomunikacji. Skręcane zakończenie tego typu złączeń zapewnia niezawodność połączenia, a zastosowana ferrula typu PC minimalizuje ryzyko odbicia wstecznego.

Złącza FC, podobnie jak poprzednie warianty, mogą być zestawiane z dowolnym złączem o tej samej modalności. Ich zalety to przede wszystkim niska tłumienność wtrąceniowa oraz niskie odbicie zwrotne.

Trwałe łączenie światłowodów

Wszystkie wymienione powyżej łączenia to warianty rozłączne, które pozwalają na ewentualny demontaż i zmianę łączenia w dowolnym momencie. Połączenia trwałe to drugi wariant łączenia światłowodów, stosowany przede wszystkim tam, gdzie istotne są jak najmniejsze straty transmisyjne – mówi ekspert ze sklepu dostarczającego sprzętu, komponentów i akcesoriów do budowy sieci światłowodowych INTERsell. W rzeczywistości wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie światłowody pokonują znaczne odległości i są ukryte, a więc tam gdzie ewentualna wymiana złącza w przypadku awarii byłaby znacząco utrudniona.

Złączenia trwałe wykonywane są za pomocą specjalnych spawarek światłowodowych, zapewniających najlepszą jakość połączenia i tłumienność na poziomie od 0,01 do 0,1 dB. Wykonanie tego typu połączenia wymaga dużej dokładności i doświadczenia operatora spawarki, choć przy obserwowanym dziś rozwoju technologicznym i dostępie do bardzo nowoczesnych spawarek, praca przy złączach trwałych staje się znacznie łatwiejsza i bardzo zautomatyzowana.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *