Filament do drukarki 3D – czym się kierować przy wyborze?

Od wyboru fi lamentu, czyli tworzywa, z którego będziemy drukować nasze modele 3D, bez wątpienia zależy ich jakość. W zależności od tego, czego potrzebujemy i czy drukarka 3D ma służyć do rozrywki, czy profesjonalnych zastosowań, musimy dokonać wyboru filamentu. Co jeszcze, oprócz oczekiwanej jakości, warto brać pod uwagę, przeglądając produkty zamieszczone na stronach sklepów internetowych oferujących tego typu materiały?

Filamenty – co możemy znaleźć w sklepach internetowych i nie tylko?

W asortymencie sklepów internetowych oferujących filamenty do drukarek 3D można znaleźć różnego rodzaju tworzywa, z których następnie powstaną określone modele. W zależności od potrzeb, posiadanych środków finansowych i oczekiwań co do jakości i przeznaczenia modelu można wybierać spośród takich filamentów, jak:

  • Poliaktyd (PLA) odzyskiwany z naturalnych surowców, jak trzcina cukrowa czy skrobia ziemniaczana,
  • ABS,
  • PET-G – stop PET oraz glicerolu, wytrzymały i elastyczny,
  • HIPS,
  • nylon – syntetyczny polimer.

Dlaczego wybór filamentu jest ważny?

Tak jak od jakości tuszu czy tonera zależy jakość wydruku z klasycznej drukarki atramentowej czy laserowej, tak od jakości fi lamentu zależy jakość druku 3D. Dobry filament gwarantuje uzyskanie jednolitego koloru i oczekiwanej grubości modelu na danej powierzchni.

PLA czy ABS – oto jest pytanie… kluczowe

Miłośnicy domowego druku 3D na własny użytek często szukają rozwiązań relatywnie niskobudżetowych. Te gwarantują dwa filamenty, mianowicie PLA i ABS. Każdy z nich ma swoje wady i  zalety – o ile PLA jest biodegradowalny, o tyle ABS wręcz przeciwnie, w dodatku jego opary mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt, dlatego należy zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których odbywa się druk. PLA pozwoli na druk bez użycia podgrzewanego stołu, ale modele stworzone z jego zastosowaniem nie nadadzą się raczej do użytku – będą zbyt kruche, dlatego ewentualnie można ich użyć jako prototypów. Co więcej, filament tego typu nie sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli poddać go obróbce – jest zbyt delikatny. Zatem jeśli zależy nam na trwałości, lepiej wybrać ABS – ten wykorzystuje się do produkcji mebli, artykułów RTV i AGD, zabawek czy elementów samochodowych.

Nylon jako filament – istotne cechy

Jeśli potrzebny jest nam filament w biało-czarnych kolorach, to warto postawić na nylon. Wprawdzie w trakcie druku wymaga zastosowania gorącego stołu, ale jest sztywny, wytrzymały i odporny na ścieranie oraz zużycie. Znajduje zastosowanie w elektronice, motoryzacji (panewki łożysk, koła zębate), produkcji opakowań, mebli, akcesoriów sportowych, gdzie potrzebna jest wysoka jakość produktów, z których korzystamy wiele lat. Jednak drukowanie z pomocą nylonu może być dość skomplikowane, a zapach wydzielany w trakcie drukowania szkodzi, dlatego nie poleca się go dla początkujących użytkowników drukarek 3D, a w pomieszczeniu należy zapewnić ruch powietrza.

Wybór filamentu to nie taka prosta sprawa

Wybór filamentu nie jest decyzją łatwą, a przed jej podjęciem trzeba rozważyć wiele istotnych czynników, takich jak na przykład rodzaj drukarki i temperatury, w których może pracować oczekiwania wobec jakości i wytrzymałości oraz przeznaczeni wydrukowanych modeli. Nie bez znaczenia są też umiejętności obsługi drukarek 3D – nie każdy materiał będzie się nadawał dla osób niemających doświadczenia. Jeśli chcemy tworzyć zabawki, to na pewno musimy zainwestować w filamenty wysokiej jakości pozbawione toksycznych substancji oraz wytrzymałe. Ponieważ wybór nie jest łatwy, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, czyli pracowników danego sklepu – to oni, dzięki specjalistycznej wiedzy, są w stanie doradzić.

Decydując się na filamenty od 3D Active można mieć pewność, że będzie on wysokiej jakości. Tylko używając filamentów z pewnych źródeł mona mieć pewność, że projekt zrealizowany w drukarce 3D będzie wysokiej jakości.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *