Wszystko o butlach na gaz

W przypadku mieszkań, które nie są przyłączone do zewnętrznej sieci gazowej, niezbędne niekiedy jest wyposażenie się w butlę na gaz. Nawet jeżeli woda jest podgrzewana poza naszym mieszkaniem, to zostaje sprawa kuchni – gdy posiadamy kuchenkę gazową, zakup butli gazowej jest nie do uniknięcia.

Płynny gaz pod ciśnieniem, znajdujący się wewnątrz butli, to związek chemiczny będący produktem przetwarzania ropy naftowej. W Polsce istnieją dwa rodzaje gazu do wyboru: propan oraz propan-butan. Jaka jest między nimi różnica?

Co kryje się w butli?

Propan, wbrew temu co sugeruje nazwa, zawiera w sobie odrobinę domieszki butanu, jednak o wiele mniejszą niż w przypadku propan-butanu. Istotną cechą przeważającą na korzyść propanu jest fakt, że zachowuje on umiejętność wrzenia do -42 stopni Celsjusza. Przy warunkach pogodowych panujących w Polsce sprawia to, że butle z tym gazem albo zewnętrzna instalacja prowadząca ten gaz nie wymagają jakichś specjalnych zabezpieczeń przed temperaturą z zewnątrz.

Butla na gaz

Propan-butan, co już sugeruje sama nazwa jest mieszanką dwóch gazów, w większości przypadków w jednakowych proporcjach. Porównując go do propanu ma przewagę pod względem finansowym, ponieważ jest tańszy niż sam propan, dodatkowo ma wyższą wydajność opałową. Wadą natomiast jest wrzenie do temperatury -0,5 stopnia Celsjusza. Z tego też powodu zbiorniki, albo rury, powinno się chronić przed zamarzaniem – w Polsce w zimie nie trudno o taką i niższą temperaturę. Na przykład można je zakopać około 2 metrów pod ziemią, tam nie powinny zamarzać.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Jaki rodzaj gazu by to nie był, koniecznie należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas przechowywania butli z gazem w domu. Optymalnymi warunkami dysponują suche i dobrze wentylowane pomieszczenia. Gdy jest w kuchni, gumowy wężyk absolutnie nie może dotykać kuchenki. Należy go zresztą regularnie sprawdzać – czy przypadkiem nie jest nadłamany, pęknięty czy nieszczelny. Wąż trzeba wymieniać co cztery lata. Sama butla natomiast nie może przebywać obok otwartego źródła ognia, włączników, gniazdek etc. Gdy okaże się, że butla jest nieszczelna, nawet najmniejsza iskra pochodząca z wyżej wymienionych źródeł może być niebezpieczna i powodować wybuch. Należy pamiętać, że temperatura panująca wokół butli nie może być mniejsza niż 0 ani większa niż 35 stopni Celsjusza, ponieważ są to potencjalne czynniki wywołujące wybuch.

Aby czuć się bezpiecznie przy codziennym korzystaniu z butli gazowej, dobrym pomysłem jest zakup czujnika gazu. Są one niedrogie i bardzo proste w instalacji, działają przez parę lat. Gdy wykryją, że poziom gazu w powietrzu przekracza najniższy próg alarmowy, rozlegnie się donośny alarm, a na wyświetlaczu będziemy mogli sprawdzić, ile wynosi stężenie gazu w powietrzu. Może to nas uchronić przed tragedią.