Fundamentowanie domu jednorodzinnego

Fundamenty to podstawy naszego domu. Zapewniają nam one bezpieczeństwo. Dzięki nim cała konstrukcja bezpiecznie stoi nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych i nie osiada. Źle zrobiony fundament może sprawić, że ściany będą pracować, podłogi przestaną być proste, cała konstrukcja może zacząć pękać i nawet w krytycznych przypadkach grozić zawaleniem. Z tego powodu bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej możliwości fundamentowania dla naszego domu jednorodzinnego.

Możliwości fundamentowania domów jednorodzinnych

Fundamentowanie, możemy także nazwać posadowaniem budynku. To ten element konstrukcji, który przenosi cały ciężar budynku na poziom gruntu. Mamy tutaj dwie główne kategorie: fundamenty bezpośrednie i pośrednie. Te pierwsze bezpośrednio przenoszą oddziaływanie konstrukcji na podłoże. Możemy tu wymienić chociażby ławy fundamentowe lub płyty fundamentowe.

Posadowanie pośrednie jest znacznie bardziej skomplikowane. Taką techniką są chociażby pale fundamentowe. Takie rozwiązania są znacznie droższe i z tego względu zazwyczaj nie stosuje się ich w domach jednorodzinnych. Jeżeli są one rekomendowane to tylko w wyjątkowych, bardzo specyficznych przypadkach.

Fundamentowanie domu jednorodzinnego płytą fundamentową

Płyta fundamentowa to tak naprawdę odwrócony, żelbetonowy strop. Wymaga ona nieco większych nakładów pracy związanych z szalowaniem. Powinna być ona wykonana z betonu o minimalnej klasie C20/25. Można ją także wylać. Wtedy stosuje się tak zwany szalunek tracony, czyli taki, który jest równocześnie warstwą izolacyjną. W niej możemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Płyty fundamentowe zazwyczaj stosuje się wtedy, kiedy budujemy się w miejscu, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub grunt jest słaby. Wtedy jest to jedyne pewne rozwiązanie. Warto się na nie zdecydować również wtedy, gdy budujemy podpiwniczony budynek. Często możemy je też spotkać w domach energooszczędnych, ponieważ gwarantują one świetną izolację.

Solidne fundamenty to podstawa współczesnego budownictwa.

Niektórzy twierdzą, że płyty fundamentowe to, że to  bardziej skomplikowane rozwiązanie. Jednak firmy, które się w nich specjalizują są w stanie wykonać je naprawdę szybko i sprawnie przy zachowaniu najwyższej jakości.

Fundamentowanie domu jednorodzinnego ławą fundamentową

Ławy fundamentowe są najpopularniejszym sposobem podstawowania budynku. Mogą one być wykonane z betonu lub żelbetonu. Najlepiej sprawdzają się przy konstrukcjach, które nie będą miały piwnicy. Powinniśmy je układać z betonu o jakości C12/15. Mogą one być wylewane w deskowaniu lub od razu w gruncie. W wielu przypadkach dodatkowo się je zbroi dzięki czemu stają się one jeszcze bardziej odporne na odkształcenia.

Fundamenty muszą być niezwykle wytrzymałe i solidne oraz dopasowane do projektu całego domu. Będą narażone na bardzo szkodliwe działanie ze strony środowiska: wilgoć, kwasy organiczne, mróz, a także nacisk całej konstrukcji. Jeżeli wiemy, że nasz fundament będzie narażony na wyjątkowo silne obciążenia, lub że grunt jest słaby, to możemy zwiększyć szerokość ław i dodatkowo dodać do nich zbrojenie poprzeczne. Czasami zastępuje się to zwiększeniem jej wysokości. Często to jednak nie wystarcza i wtedy powinniśmy zdecydować się na płyty fundamentowe.

Jeżeli zależy nam na tym rodzaju fundamentu, a chcemy mieć piwnicę to powinniśmy w ławach wykonać poziomą izolację przeciwwilgociową, którą później łączymy  na zakładkę z poziomą izolacją podłogi i pionową izolacją ścian piwnicy. Nie będzie to jednak tak skuteczne rozwiązanie jak płyty fundamentowe, które zapewniają dużo lepszy poziom izolacji. W zależności od projektu architekt może nam rekomendować inny sposób fundamentowania. Zawsze powinniśmy się zdecydować na materiały i firmy, które wykonają je w najlepszy sposób.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *