Technika grzewcza – podstawowe informacje

Technologia w dziedzinie instalacji grzewczych na przestrzeni ostatnich lat dokonała ogromnego postępu. Obecnie dostępne są już najnowocześniejsze rozwiązania w tej materii, wykorzystujące między innymi naturalne źródła energii (np. solarna instalacja grzewcza lub pompy ciepła).

Najczęściej transmiterami ciepła w pomieszczeniach są kaloryfery. Nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie, wykonane z wysokiej jakości blachy stalowej, dzięki niewielkiej akumulacji ciepła, pozwalają na łatwe użytkowanie. Również kaloryfery wykonane z aluminium cieszą się sporym zainteresowaniem wśród klientów. Nie tylko w doskonały sposób transmitują ciepło, ale także są łatwe w montażu i odporne na działanie korozji. Mała pojemność i niewielka masa własna sprawiają natomiast, że już po ich uruchomieniu natychmiast się nagrzewają.

Bardzo istotną kwestią w dziedzinie techniki grzewczej są piece. Możemy je podzielić w zależności od rodzaju spalanego w nich paliwa. Do najbardziej popularnych należą obecnie te spalające węgiel, koks drzewo lub miał. W zasadzie spalane jest w nich wszystko. Tradycyjne oraz kondensacyjne piece gazowe są już droższe w eksploatacji, jednak zapewniają wyższą jakość użytkowania w porównaniu do tych na paliwa stałe.

Obserwowany w ostatnich czasach wzrost cen energii oraz paliw, prowadzi do coraz wyższych kosztów ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Taki stan w dużej mierze przyczynił się do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań grzewczych, wykorzystujących darmowe źródła energii. Budowanie kolektorów pochłaniających energię słoneczną w ostatnim czasie również i w naszym kraju stało się zjawiskiem niemal powszechnym. Ogrzewanie domu systemem solarnym lub stosowanie tzw. pomp ciepła z obiegiem termodynamicznym, jest nie tylko wysoce energooszczędne, ale także korzystne dla środowiska naturalnego.

Innymi ciekawymi rozwiązaniami, stosowanymi we współczesnej technice grzewczej są chociażby ogrzewanie ogrodowe, podłogowe, kominkowe oraz maty grzewcze i kapilarne.

Źródło: upload.wikimedia.org