Do czego służy chronograf w zegarku

Chronograf to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych dodatków do zegarków, a jednocześnie jeden z najbardziej niewykorzystywanych i źle rozumianych sprzętów. Co powinniśmy wiedzieć o chronografie i do czego służy w naszym zegarku?

Zegarek z chronografem

Czym jest chronograf?

Sprzedawcy zegarków coraz częściej zauważają, że wyjątkowo duża liczba mężczyzn poniżej 40 roku życia specjalnie szuka zegarków z chronografem, a jednoczenie nie rozumie ich zamierzonego użycia, nie wie jak go obsługiwać lub po prostu nigdy go nie używa. Jest to o tyle zaskakujące, że podobnie jak wszystkie inne funkcjonalności, może on zacznie podnieść cenę zegarka w porównaniu do modelu podstawowego. Jednak oprócz funkcji daty to jeden z najprzydatniejszych dodatków.

Chronografu nie należy mylić z chronometrem, który po oznaczeniu na szwajcarskim zegarku wskazuje, że jest certyfikowany przez COSC i został przetestowany pod kątem bardzo precyzyjnych oraz specyficznych standardów. Chronograf to najprościej mówiąc stoper lub timer. Zwykle używając jednego z trzech przycisków to urządzenie uruchamia, resetuje lub zatrzymuje funkcje chronografu bez ingerencji w zegarek. Niektóre modele mogą rejestrować maksymalnie 30 minut, inne nawet 12 godzin. Najprostszą wersją jest po prostu dodatkowa wskazówka, która odmierza sekundy od momentu wystartowania stopera do zakończenia pomiaru. Zarówno funkcje „start” jak i „stop” uruchamia się wtedy jednym przyciskiem.  Bardziej skomplikowane mogą zarejestrowany czas pozwalać odczytywać z sub-rejestrów (lub rejestratorów) umieszczonych na tarczy zegarka. Rejestry te mają oznaczone w sekundy, minuty i godziny, w których aktywowane jest urządzenie.

Historia chronografu

Stary zegarek z chronografem

Pierwsze urządzenia tego typu wcale nie przypominały tych, których używamy obecnie. Przede wszystkim nie łączyły one funkcji pokazywania aktualnej godziny i mierzenia odcinków czasu. Takie urządzenia powstawały od XVIII / XIX wieku. Sama nazwa „chronograf” pochodzi z języka greckiego i słów „chronos” oznaczającego czas, i  „graph” oznaczającego zapisywać.

Na samym początku urządzenia te działały opierając się o pióro umoczone w atramencie przymocowane do poruszającej się wskazówki. Po wielu zmianach przyjęły one formę stoperów kieszonkowych i zegarków kieszonkowych z funkcją chronografu. Pod wpływem mody, oraz w wyniku działań wojennych, zegarki na przełomie XIX i XX wieku zaczęły być przywiązywanie rzemykiem do nadgarstka. Ich tarcze zaczęły się zmniejszać i ostatecznie zmieniły się w zegarki naręcznie takie jak znamy je obecnie. Wraz z nimi otrzymaliśmy współczesną wersję chronografu.

Na początku chronografy były wykorzystywane do obliczania prędkości. Dzięki nim można było zmierzyć dokładnie czas podróży. Dodając do obliczeń odległość, którą pokonaliśmy możemy dzięki temu z łatwością wyliczyć średnią prędkość. W ten sposób wykorzystywali go między innymi Bracia Wright. Po ich sukcesie cały świat zafascynował się lotnictwem i wszystkim co z nim związane również chronografem. Te urządzenia są bardzo przydatne w lotnictwie, ale sprawdzają się również przy wszystkich innych czynnościach oraz pracach, które wymagają bardzo dokładnego lub powtarzalnego pomiaru czasu.

Jak wybrać chronograf?

chronograf z zegarkiem

Jest wiele rzeczy, które warto rozważyć przy zakupie nowego zegarka z chronografem. Najważniejsze jest to jak planujemy korzystać z tej funkcji – to pozwoli nam wybrać odpowiedni model. Prócz tego zwróćmy uwagę, by tarcza była łatwa do odczytania, najlepiej również w nocy. Dobrze też, żeby mógł mierzyć dłuższy czas niż domyślnie planujesz. Szukajmy też zegarków znanych ze swojej dokładności.

.