Czemu powinniśmy przestrzegać zasad BHP?

Przestrzeganie zasad BHP jest podstawą w wykonywaniu należycie wszystkich swoich obowiązków. Ponadto, gdy znamy wszystkie zasady BHP, łatwiej nam będzie wykonywać nasze zadania, zwłaszcza, gdy nie są one zbyt bezpieczne, na przykład, gdy musimy wyczyścić specjalnym roztworem niektóre maszyny czy urządzenia. Musimy w takiej sytuacji wiedzieć, jak prawidłowo się zabezpieczyć przed ewentualnym zagrożeniem. BHP odgrywa kluczową rolę w każdej pracy. Dzięki niemu wiemy, jakie mogą nas spotkać potencjalne niebezpieczeństwa oraz jak sobie z nimi radzić.

Czy miejsce pracy wpływa na ważność kodeksu BHP?

W każdym miejscu BHP powinno być przestrzegane i respektowane. Każdy pracownik powinien doskonale zostać zapoznanym z kodeksem pracy. To, w jakim miejscu aktualnie pracujemy, nie ma znaczenia. Oczywiście w gastronomii obowiązuje nieco inne BHP niż na przykład w sklepie spożywczym. Jednak wiele jest wspólnych elementów, które trzeba znać w każdym miejscu. BHP jest bowiem niezwykle ważne w każdym miejscu pracy, dlatego też wszyscy pracodawcy powinni zapewnić swoim pracownikom odpowiednio wcześnie przeprowadzone szkolenie.

Jakie skutki możemy odczuć, gdy nie będziemy przestrzegać zasad BHP?

Jeżeli nie poznamy wszystkich istotnych zasad BHP, możemy przez brak potrzebnej wiedzy zostać narażeni na zrobienie sobie krzywdy w przyszłości. Czasem rzeczy oczywiste wymagają ponownego przestudiowania. Bywa tak, że z powodu braku wiedzy możemy narazić siebie ale też i innych na uszczerbek zdrowotny.

pozar

Gdzie najczęściej trzeba przestrzegać zasad BHP?

Zasady BHP są niezwykle ważne w gastronomii oraz na budowie. Praca w gastronomii wymaga całkowitego skupienia, ponieważ jest to praca pod presją czasu i łatwo jest się pomylić podczas wykonywania swoich obowiązków. Jednak często zapominamy o BHP, na przykład kiedy mamy duży ruch w restauracji. W takich chwilach bardzo łatwo jest o mały wypadek. Natomiast praca na budowie często jest niebezpieczna ze względu na swoją specyfikę. Prace na wysokościach oraz przy budynkach w stanie surowym, które dość często są jeszcze nie do końca stabilne, bywają niebezpieczne. Dodatkowo, rusztowania, szczególnie te, które są zamontowane wysoko, również mogą stanowić niebezpieczeństwo. Warto jest więc w takich przypadkach szczególnie zapoznać się z zasadami BHP.

Czy istnieją sytuacje i miejsca, w których BHP może się nie przydać?

Jest to wątpliwe, ponieważ w każdym miejscu pracy istnieją przedmioty, którymi moglibyśmy się chociażby skaleczyć, czy poparzyć. Dlatego też w każdym miejscu, obojętnie jakim, należy zapoznać się obowiązkowo z zasadami BHP. W niektórych firmach odbywają się specjalne szkolenia, na których wszystkie sprawy objaśniane są od początku do końca. Jest to prawidłowy krok pracodawcy. Służy to bowiem bezpieczeństwu całego zespołu. Odnosi się to także do wszystkich sytuacji. Warto jest więc zapoznać naszych pracowników z kodeksem BHP.