Dystrybucja BHP – skąd biorą się środki BHP w fabrykach?

Rozwój przemysłu zarazem wpływa na wzrost znaczenia zasad BHP. Środki ochrony indywidualnej tak zwane artykuły BHP są dzisiaj niezbędne w różnego rodzajach fabrykach. Przemysł obowiązują normy i przepisy prawne, pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w środki ochrony indywidualnej potrzebne na danym stanowisku pracy, musi zapewnić też takie środki osobom przebywającym incydentalnie na terenie fabryki. Aktualnie istnieją różne sposoby dystrybucji artykułów BHP w fabrykach.

Starsza metoda dystrybucji

Klasyczna metoda, do niedawna jeszcze najsłynniejsza, polegała na stworzeniu specjalnego sektora odpowiedzialnego za sprowadzanie i przydzielanie środków ochrony indywidualnej. Do obowiązków tego działu należy dokonywanie właściwych zamówień, organizacja transportu zamówień, umieszczenie produktów w odpowiednim magazynie oraz następnie prawidłowe przekazanie artykułów pracownikom. Sektor jest obarczony także wieloma formalnościami.

Metoda wiąże się z wysokimi kosztami. Na wysoki koszt wpływa duża ilość potrzebnych pracowników, ponieważ procedura jest złożona i wieloaspektowa, wydatki związane z transportem artykułów i opłaty utrzymania magazynu. Magazynowanie i przydzielanie środków spoczywa na specjalistycznej logistyce. Metoda ta narażona jest na łatwą pomyłkę.

Całym system dystrybucji wówczas zarządza człowiek, co zwiększa ryzyko wystąpienia błędu. Zdarzyć się może, że towar zostanie źle zamówiony czy też zlecony za późno. Niektóre wypadki mogą być niezależne od logistyków, np. transport nie dotrze na wcześniej umówiony termin czy też będzie miał wypadek.

 

Innowacyjna metoda – automaty vendingowe

Drugą nowszą metodą dystrybucji jest umieszczenie na terenie fabryki automatu vedingowego. Automaty popularne są na całym świecie, w szczególności w wysoko rozwiniętych krajach. W Polsce metoda ta dynamicznie się rozwija i powoli wypiera tradycyjne sposoby dystrybucji artykułów BHP.

Według badań co roku przybywa 30 000 automatów. Dotychczas maszyny vedingowe kojarzone były wyłącznie z rozprowadzaniem przekąsek czy napoi, czasy się zmieniają i dzisiaj używa się ich także do dystrybucji środków BHP. Branża przemysłowa uznała i korzystnie wykorzystuje wszechstronność możliwości maszyn vedingowych. Automaty zaopatrzone zostają specjalistycznymi okularami, rękawicami, pelerynami, a także wszystkimi potrzebnymi fabryce artykułami BHP.

W przypadku zastosowania tej metody cały sektor zajmujący się dotąd dystrybucją, czyli magazyny, dział logistyki i transportu odchodzą w zapomnienie. Procedura dystrybucji staje się prostsza i łatwiejsza, wpływa to na zmniejszenie kosztów. Uwzględniając dłuższy czas użytkowania, metoda bazująca na automatach zmniejsza wydatki na dystrybucję środków BHP. Potrzebne jest odpowiednie miejsce i właściwy automat. Obowiązki towarzyszące procedurze przejmuje udoskonalana wciąż technologia.

Wymagania fabryki są na pierwszym miejscu, a technologia jest modernizowana pod kątem kompatybilności z przeróżnymi indywidualnymi potrzebami branży przemysłowej.

Istnieją firmy wypożyczające automaty vedingowe, często w ramach tej usługi dostępna jest również aplikacja umożliwiająca stałe monitorowanie asortymentu, samoczynny przydział wśród pracowników i kompletną obsługę serwisową. Artykuły BHP w fabrykach są potrzebne cały czas, dlatego firmy wypożyczające dbają o bezawaryjność automatów, wciąż je udoskonalając pod względem technicznym.

Ważną zaletą takiego sposobu dystrybucji jest łatwy dostęp do środków BHP. W trakcie pracy zdarzają się wypadki, gdy któryś z artykułów jest wyjątkowo niezbędny, wówczas niezależnie, która jest godzina, pracownik bezproblemowo zaopatrzy się w potrzebne środki.

Fabryki decydujące się na tę metodę, mają dwie opcje do wyboru. Mogą kupić na własność maszyny vedingowe, co wymaga większego jednorazowego wkładu własnego bądź też wynająć automaty, od którejś z działającej na rynku zajmującej się tym firmy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *