Jak wybrać maskę przeciwsmogową?

Kiedyś maski antysmogowe kojarzyły się nam z Japonią, a problem smogu wydawał się być odległy i nierealny, teraz jednak coraz więcej ludzi uświadamia sobie, że powietrze w miejscu, w którym żyjemy też nie jest najlepsze i powinniśmy przekonać się do masek. Jak jednak dokonać wyboru, skoro jest ich tak dużo?

Dlaczego potrzebujesz maski?

Smog jest problemem, który obecnie próbuje rozwiązać wiele krajów. Staramy się zapobiec powiększającym się zanieczyszczeniom poprzez zmianę sposobu ogrzewania budynków, inwestowanie w energię odnawialną, przerzucenie się na transport miejski, korzystanie z nowoczesnych samochodów, przestawienie się na aktywność fizyczną zamiast jazdy samochodem, a także dbanie o przyrodę. Pomimo tych zabiegów nic się nie zmienia, ponieważ takie zmiany wymagają czasu, a szybki rozwój naszej cywilizacji nie sprzyja zachowaniu czystego powietrza oraz przyrody w nienaruszonym stanie. Na to wszystko nie mamy wpływu, jednak możemy zrobić coś dla siebie. Kupno maski przeciwsmogowej pozwoli nam cieszyć się świeżym powietrzem nawet w dni, gdy przekracza on górne granice norm.

Dopasuj ją do siebie!

Maska antysmogowa powinna być dopasowana do naszych potrzeb, stopnia zanieczyszczenia miasta, a także nas samych. Nie można zapomnieć, że podobnie jak buty, koszule i czapki, maska też ma rozmiar i należy o tym pamiętać podczas zakupu. Powinniśmy skorzystać z możliwości przymierzenia jej, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemności związanych ze złym dopasowaniem. Nie może być przecież za luźna, za ciasna lub po prostu niewygodna. Poprawnie dobrana maska powinna przylegać do twarzy tak, aby przy wdechu nie przedostało się do nas nieprzefiltrowane powietrze.

Maski antysmogowe - BHP Gabi

Wybierz maskę dostosowaną do swoich potrzeb

Wbrew pozorom, to nie jest łatwe, ponieważ istnieją maski stworzone z myślą o krótkim przebywaniu poza domem, ale także takie, które są przystosowane do długotrwałego spędzania czasu na zewnątrz, a także uprawiania w nich sportu.

O ile w maskach przeznaczonych do krótkiego pobytu na dworze można zrezygnować z kupna najlepszego produktu na rynku, to jednak w przypadku uprawiania sportu i chodzenia na długie spacery, przyda nam się pewna ochrona, najlepiej potwierdzona certyfikatami. Taką ochronę mogą nam zapewnić wymienne filtry cząstek i węglowe. Należy pamiętać, że jeżeli będziemy stosować maski do długiego przebywania w zanieczyszczonym powietrzu, ale także do uprawiania sportów, to filtry szybciej się zapchają i nabiorą wilgoci, niż w przypadku normalnego użytkowania, dlatego trzeba je wymieniać znacznie częściej niż te przeznaczone do podstawowych aktywności. Warto tego dopilnować, bo chodzi tutaj o nasze zdrowie, które jest bezcenne.

Oddychanie w maskach zawsze jest utrudnione, jednak jest to szczególnie dotkliwe, gdy uprawiamy sporty. Właśnie dlatego warto podczas zakupu wybrać model ze specjalnymi zaworkami, które ułatwią nam oddychanie, a jednocześnie nie obniżą poziomu naszej ochrony.

Filtry

Jak już wcześniej było wspomniane, jest wskazane, żeby maska miała dobre filtry, które oczyszczą powietrze ze smogu. Spędzając czas w mieście, gdzie zanieczyszczenia powietrza są naszą codziennością, warto wyposażyć się w maskę z filtrami węglowymi, które chronią przed zanieczyszczeniami gazowymi. Ten filtr jednak nie jest obowiązkowy, za podstawę można uznać filtr HEPA, który w zależności od numeru zatrzymuje 95-99 procent zanieczyszczeń, co daje pożądany efekt. Można się też spotkać z innym oznaczeniem, a mianowicie FFP3, który także ma dobre działanie, bo zatrzymuje około 97 procent szkodliwych pyłów.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *