Okna w garażu blaszanym – czy są konieczne?

Klasyczny „blaszak” nie ma okien, wielu mogłoby nawet uznać montowanie ich za jakąś dziwną zachciankę. Okna w garażu blaszanym nie są koniecznością, ale opłaca się na nie zdecydować. Dlaczego?

Warto przypomnieć, że obecnie w garażach nie zawsze trzyma się tylko auto, ale też różne przedmioty, narzędzia, rowery. Czasem nawet garaż robi za spiżarnię albo warsztat. Okno nadaje garażowi większą funkcjonalność, możliwość przewietrzenia zaduchu i w przypadku pracowania w środku – więcej światła. Garaże blaszane nie należą do najładniejszych konstrukcji, a zamontowanie w nich okna trochę poprawia ich walory estetyczne.

Klasyczne wymiary okien garażowych to 100 cm × 60 cm i 80 cm × 60 cm. Rama okien najczęściej występuje w kolorze brązowym, który wpasowuje się w kolor garażu.

Jaki rodzaj okien wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju okna do zamontowania w garażu wymaga namysłu. Na rynku istnieje kilka okien, które mogą się sprawdzić w garażu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Okna PCV

To znane wszystkim okna i jednocześnie najprostszy wybór. Są trwałe, odporne na zniszczenia, szczelne, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację. Okna PCV są bardzo łatwe w czyszczeniu i nie trzeba o nie dbać w specjalny sposób. Do garażu niepotrzebne są duże okna, wystarczy jednokomorowe, które w każdej chwili można uchylić.

montaż okien

Antywłamaniowe okna garażowe

Garaż nie jest tak dobrze chroniony jak dom, czasem stoi gdzieś na uboczu i nie można mieć go cały czas pod kontrolą. Garaże narażone są na włamania, dlatego dobrze jest zdecydować się na antywłamaniowe okna, które zapewnią spokój ducha właścicielom. Najbezpieczniejszym wyborem będą okna o klasie WK1 lub WK2 z dodatkowymi zaczepami i ryglami antywłamaniowymi. Oprócz specjalnej szyby antywłamaniowej, poleca się zamontowanie czujników kontaktronowych, które poinformują właściciela o próbie włamania. Można też rozważyć zamontowanie klamki z kluczykiem lub jeśli komuś zależy na szczególnym bezpieczeństwie – rolet antywłamaniowych.

Okna energooszczędne 

Warto zdecydować się na energooszczędne okna, w szczególności przy ocieplanym garażu. Takie okna pomogą ci zmniejszyć kwotę rachunków za ogrzewanie. W jaki sposób? Energooszczędne okna zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić maksymalnie 1,1W/m2K. Taka szyba ma potrójne oszklenie, które wypełnione jest gazem szlachetnym. Wybór energooszczędnych okien szczególnie powinien zachęcić osoby, które chcą prowadzić swoje gospodarstwo w stylu eko.

Jak przebiega proces montażu okien w garażu blaszanym? 

Okna w garażu blaszanym można zamontować samodzielnie lub zdecydować się na fachową pomoc. Proces wygląda tak samo, ale profesjonaliści zrobią to szybciej i sprawniej. Najpierw wycina się dziurę o wymiarach okna. Następnie należy wygładzić ewentualne nierówności. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ramy, którą trzeba wkręcić lub wspawać w konstrukcję garażu. Wszystko wykonuje się tak, aby nie było widać śladów ingerencji w budowlę.

Czasem właściciele garaży decydują się na zamontowanie parapetu, który może służyć jako dodatkowa półka, ale też zabezpiecza wnętrze garażu przed dostawaniem się do środka ewentualnej wody.

Dla jednych okna w garażu to fanaberia, dla drugich rzecz konieczna. Przy podejmowaniu decyzji o montażu lepiej nie kierować się opinią innych, a własnymi potrzebami. Plusem okien w garażu blaszanym jest to, ze w każdej chwili można je zdemontować, a dziurę przykryć warstwą blachy.