Przetwornik temperatury – jak działa?

Istnieje wiele różnych rodzajów, na jakie możemy podzielić przetworniki temperatury. Mogą one być termoparowe, uniwersalne czy rezystancyjne. Przetworniki temperatury mają szerokie zastosowanie. Są one bowiem wielofunkcyjne. Wszystko jednak zależy od typu programu, jaki posiada nasz przetwornik temperatury.

Typy przetworników temperatury

Jednym z najpopularniejszych przetworników temperatury jest przetwornik termoparowy. Mamy z nim do czynienia codziennie, ponieważ występuje on w kuchenkach gazowych oraz w junkersach. Są to czujniki płomienia. Natomiast przetworniki uniwersalne służą nam do dokładnego mierzenia temperatury na podstawie otrzymywanego sygnału prądowego. Przetwornik rezystancyjny występuje w urządzeniach, które służą do monitorowania temperatury na zewnątrz oraz wewnątrz domu.  Ten typ przetwornika może współpracować z komputerem przemysłowym, czyli z tak zwanym sterownikiem PLC.

Możliwości zaawansowane przetwornika temperatury

przetwornik temperaturyPrzetwornik temperatury ma za zadanie nie tylko pokazać nam aktualną temperaturę. W zależności od oprogramowania, jakie posiada ów przetwornik, możemy zobaczyć inne, równie ważne informacje, jak aktualna temperatura. Przetwornik bowiem często ma możliwość pokazać nam temperaturę, która była parę godzin temu, godzinę temu czy piętnaście minut temu. Jest to bardzo pożyteczna i praktyczna funkcja. Dzięki temu jesteśmy bowiem w stanie porównać owe temperatury. Niektóre przetworniki temperatury mają funkcję, która sama liczy nam różnicę pomiędzy temperaturami w różnych odstępach czasu. Dodatkowo, możemy także uzyskać informację, jaka temperatura powinna być w danym momencie.

Dodatkowe urządzenia, które wspomagają pracę przetworników temperatury

Przetworniki temperatury każdego rodzaju mają wiele innych możliwości. W celu ulepszenia pracy, którą wykonują, mogą łączyć się z wieloma innymi urządzeniami. Są to na przykład mierniki pętli prądowej czy moduły przekaźnikowe. Pracę owych urządzeń możemy zobaczyć na wszelkich wskaźnikach, zestawach godzinowych i dobowych, wykresach czy tabelach porównawczych. Ponadto, do pracy wszelkich przetworników temperatury konieczne są zasilacze.

  • Mierniki pętli prądowej – są to urządzenia, które mogą współpracować z innymi sygnałami. Mierniki zazwyczaj posiadają LEDowe wyświetlacze.
  • Sygnalizatory graniczne – kontrolują one wartości sygnałów analogowych. Jest to urządzenie, które wykazuje przekroczenie określonych maksymalnych oraz minimalnych granic temperatury. Stąd też wzięła się nazwa – sygnalizator graniczny.
  • Moduły przekaźnikowe – ów moduł stosowany jest przy instalacjach o niskim napięciu stałym oraz przemiennym. Ma on za zadanie sterować i sygnalizować zmiany stanów w systemach ochrony.
  • Konwertery – mają one za zadanie przekazywać sygnał, który odbierają.
  • Oprogramowania – każdy przetwornik powinien mieć odpowiednie oprogramowanie, żeby móc odpowiednio odbierać, zapisywać oraz przekazywać informacje.