Jak zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo serwerowni?

Serwerownia jest miejscem niezwykle istotnym. Jest ona potrzebna do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo każdej firmie. Nie każdy powinien mieć dostęp do tego pomieszczenia, a kontrole powinny być obowiązkowe. Serwerownia, jakby nie patrzeć, jest centralnym punktem firmy. To właśnie w pomieszczeniu, w którym znajdują się wszystkie serwery przechowywane są dane, które dotyczą tego, jak funkcjonuje dana firma. Znajdują się tam także informacje o pracownikach czy klientach. Niestety te dane są powodem dlaczego tak często następują próby włamania i kradzieży. A włamanie nie musi mieć postaci ataku hakera, ale może być również zwyczajnym włamaniem się do pomieszczenia. Kolejnym problemem, jaki niesie za sobą funkcjonowanie serwerowni, jest utrzymanie w niej porządku. Jak zatem zabezpieczyć to miejsce i utrzymać je w czystości?

Jak zachować bezpieczeństwo i porządek w serwerowni?

Porządek można w serwerowni zachować znacznie łatwiej niż bezpieczeństwo. Wystarczy, że do takiego celu zostaną użyte szafy RACK, dzięki którym możliwe będzie usystematyzowanie wszelkiego rodzaju kabli, sprzętów sieciowych, a także systemów CCTV. Taka szafa bez wątpienia powinna być wyposażona w regulowane przepusty kablowe oraz dobrze przemyślaną wentylację. Drzwi takiej szafy powinny być przeszklone. Szkło użyte w tych drzwiach, zdecydowanie powinno być hartowane. W takiej szafie dobrze by było, aby znalazła się listwa zasilająca oraz organizery.

Jeżeli natomiast chodzi o bezpieczeństwo, to w tej kwestii trzeba zrobić znacznie więcej, niż wyłącznie użycie szafy organizującej kable i sprzęt. Przede wszystkim należy fizycznie serwerownię zabezpieczyć. Zanim jeszcze to pomieszczenie powstanie, musi nastąpić burza mózgów dotycząca tego, co w danym miejscu ze względu na jego umieszczenie, może się stać. I tak, jeżeli serwerownia zostanie umieszczona w piwnicy, to może zostać pewnego dnia zalana, z kolei wilgoć będzie problemem serwerowni, która została umieszczona w pomieszczeniu z oknami.

Oprócz tego takie pomieszczenie należałoby wyposażyć w dobrej jakości drzwi antywłamaniowe, a także systemy alarmowe. Najlepiej, gdyby dostęp do serwerowni mieli tylko ci pracownicy, którzy dostaną do niej kod dostępu, który trzeba będzie każdorazowo wpisywać.

Budując serwerownię warto również zadbać o odpowiednie uziemienie, wyposażając się w odpowiednie listwy zasilające do szaf rack.

serwerownia

Dodatkowo należy dbać o wszelkiego rodzaju otwory w serwerowni, ponieważ nimi do środka mogą dostać się gryzonie, które dość często potrafią przegryzać kable a nawet wywoływać pożary. Dlatego każde miejsce, w którym jest otwór, powinno być starannie pilnowane. A gdy do środka dostanie się gryzoń, powinien  być on jak najszybciej eliminowany.

Co jeszcze warto jest robić, aby serwerownia była bezpieczna?

Przede wszystkim niezwykle istotnej jest to, aby w takim miejscu panowały odpowiednie warunki klimatyczne. W pomieszczeniu nie może być ani zbyt zimno, ani tym bardziej zbyt gorąco, ponieważ znajdujące się w środku sprzęty, mogą się najzwyczajniej w świecie spalić. Oprócz tego, że w serwerowni nie może być gorąco, nie należy także zbytnio pozwalać na zawilgocenie tego miejsca.

Dlatego też, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w serwerowni, należy tam zainstalować klimatyzację, dzięki której przez cały rok można monitorować, ile stopni jest wewnątrz pomieszczenia. Im większe jest pomieszczenie, które zajmuje serwerownia, tym szerszy powinien być system klimatyzacyjny. Warto oprócz normalnie działającej klimatyzacji w serwerowni posiadać także klimatyzację zapasową, którą włączy się, jeżeli ta pierwsza ulegnie awarii.

Jak więc widać, trzeba robić naprawdę wiele, aby serwerownia, jako miejsce w firmie, była pomieszczeniem bezpiecznym. Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne dla urządzeń, tak by te funkcjonowały najsprawniej jak się da. Po drugie, należy dbać o to, aby w tym pomieszczeniu nie zalęgły się gryzonie, które mogą doprowadzić do przegryzienia różnych kabli, lub nawet do pożaru. No i na koniec, należy dbać o to, kto może do tego pomieszczenia wejść. Procedura wejścia oraz specjalna kontrola powinny być na porządku dziennym. Nie każdy pracownik musi mieć dostęp do serwerowni.

Dzięki przestrzeganiu tych zasad, serwerownia w twojej firmie będzie bezpieczna i będzie w stanie pracować wydajnie.