5 najważniejszych funkcji zasilacza UPS

Zasilacz UPS to coraz bardziej popularne rozwiązanie zarówno w większych i mniejszych firmach, jak i również w domach jednorodzinnych. Możemy dobrać go samodzielnie lub z pomocą fachowca.

Największe zalety zasilacza to zapewnienie nieprzerwanej dostawy energii elektrycznej, nawet w razie nagłej awarii sieci, która mogłaby spowodować np. utratę ważnych danych z komputera, będącą skutkiem właśnie nagłego przerwania pracy sprzętu. A na co zwracać uwagę, wybierając zasilacz UPS?

Najważniejsze kryteria wyboru zasilacza

·       Moc zasilacza

Istotnym szczegółem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, to fakt, iż moc zasilacza podawana przez producenta najczęściej określana jest w woltamperach (VA), określających moc wyjściową, podczas gdy nas powinna interesować moc czynna, wyrażona w watach (W). Moc zasilacza decyduje o tym, jak wiele urządzeń możemy do niego podłączyć, i jak długo będzie on pracował przy obciążeniu maksymalnym. Powinniśmy bardziej kierować się mocą czynną niż wyjściową, gdyż różni producenci urządzeń przyjmują za stałą wartość różny współczynnik mocy, co prowadzi do dużych rozbieżności pomiędzy mocą wyjściową a czynną, a zatem w ostateczności możesz dobrać zasilacz UPS o mocy niekompatybilnej z Twoim zapotrzebowaniem na nią.

·       Typ gniazdek

Lepiej, jeśli zawczasu zdecydujesz, co zechcesz podłączyć do zakupionego zasilacza. Wpłynie to również na liczbę minimalną gniazdek. Możesz zdecydować się na klasyczne gniazdka typu E lub inne, nieco mniej typowe, lecz wówczas możesz potrzebować specjalnych przewodów zasilających.

·       Opcja wyciszenia alarmu dźwiękowego i głośność systemów chłodzących

Wybierając zasilacz, pamiętaj o tym, że część z nich posiada system chłodzący, który może działać praktycznie bezgłośnie lub swoim hałasem wręcz utrudniać codzienną pracę na komputerze. Jeśli tylko masz taką możliwość, przed zakupem sprawdź, jak cichy lub jak głośny jest zasilacz, który zamierzasz kupić. Inną sprawą jest alarm dźwiękowy. Jego zadaniem jest informować zawczasu o bliskim wyczerpaniu baterii. Nie jest on zbyt konieczny, gdyż funkcję powiadamiania przejąć może oprogramowanie zasilacza, zatem zorientuj się zawczasu w możliwości wyciszenia alarmu w wybranym modelu.

zasilacze ups

·       Czas pracy

Wszystko zależy od modelu zasilacza oraz tego, jak bardzo będzie on obciążony. Często wybierany zasilacz nie jest osprzętowaniem umożliwiającym zbyt długie korzystanie z komputera bądź innej elektroniki. Najczęściej umożliwia on po prostu spokojne dokończenie zadania i zapisanie plików, zabezpieczając je przed utratą. Jest to szczególnie ważne w firmach, które odpowiedzialne są za przechowywanie np. cennych danych osobowych.

·       Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i porty komunikacyjne

Nadmierny wzrost napięcia może wziąć się zarówno z przewodu zasilającego, jak i ze złącza sieciowego. Aby nie ryzykować awarii sprzętu, warto zaopatrzyć się w dobry zasilacz UPS, który zapewni należytą ochronę przed taką sytuacją. Spotykane są również zabezpieczenia dla linii telefonicznych. Inną ważną cechą jest zapobieganie przed rozładowaniem akumulatorów. Energia w nich zgromadzona nie jest nieograniczona, a gdy jej zabraknie, wszelkie odbiorniki ulegają natychmiastowemu wyłączeniu. Zastosowanie dedykowanego oprogramowania chroniącego system przed nagłym rozładowaniem zapewnia bezpieczne wyłączenie sprzętu i zasilacza.

Dobry zasilacz UPS gwarancją bezpieczeństwa

Decydując się na zakup zasilacza UPS, warto wziąć różne kryteria pod uwagę. Dobry zasilacz nie tylko zapewnia dodatkowy czas pracy na odbiornikach, lecz również na różne sposoby zabezpiecza przed nagłym wyłączeniem w razie wyczerpania energii w samym zasilaczu. Profesjonalne zasilacze UPS oferuje firma Energy On.