Znaczenie złomowsk w polskim społeczeństwie

Wpływ istnienia złomowisk w Polsce ma szerszy aspekt niż zintensyfikowana działalność grup zbieraczy, którzy czyszczą z puszek miejsca po imprezach masowych i wyciągają je ze śmietników na tworzywa oraz metale (podwójny recykling).

Wcześniej w Polsce ekologia polegała na oddawaniu makulatury w zamian za reglamentowany towar, jakim był papier toaletowy oraz szklanych butelek do skupu. Świadomość społeczeństwa, że warto oddawać złom także właśnie z pobudek ekologicznych cały czas rośnie.

Złomowiska coraz bardziej trendy?

Dobrze zarządzana gospodarka surowcami wtórnymi takimi jak metale ma duże znaczenie dla zmniejszenia ich wydobycia, gdzie koszty są wielokrotnie wyższe od recyklingu. Tę wielką energochłonność przy wyprodukowaniu elementów metalowych widać na przykładzie produkcji aluminium w Polsce.

Przez wysokie ceny energii elektrycznej ostatnia huta aluminium została zamknięta w 2009 roku w Koninie. Dwudziestokrotnie mniej energochłonne niż jego produkcja od podstaw jest pozyskiwanie tego surowca z recyklingu. Pokazuje to, że warto dokonywać porządnej  segregacji, aby być częścią pozytywnego łańcucha, gdzie wszyscy wraz z ludźmi zbierającymi puszki aluminiowe mamy wpływ na czystsze środowisko.

Praca  szuka człowieka

Złomowiska są sektorem oferującym ludziom pracę, aktywizują również osoby z podstawowym wykształceniem, dając im szansę na lepszy byt i wyrwanie się z marazmu bezrobocia oraz biedy. Samo sortowanie złomu należy do prac, które w znacznym stopniu wykonuje się ręcznie, więc w czasach prosperity każda dodatkowa para rąk jest potrzebna.

Złomowiska napędzają wzrost zatrudnienia ludzi z różnymi zawodami i wykształceniem. Należy pamiętać, że są one gałęzią przemysłu dostarczającą surowców do recyklingu, ale także do utylizacji.

A gdyby Polska (ze światem) nie miała złomowisk

Brak złomowisk to kompletny brak gospodarki rynku wtórnego odpadami. Jeśli nie ma polityki dotyczącej odpadów metalowych, to gdzie okiem sięgnąć widać wszędzie zużyty sprzęt agd, hałdy złomu, także niestety w lasach. Finansowo też jest gorzej, bo jak nie ma skupu złomu, to nie ma też recyklingu, więc trzeba wydobywać i kupować metale. Taka sytuacja oczywiście powoduje wzrost cen produktów, a to jest początek regresu gospodarczego.

Nie tylko sprzedaż, ale i kupno złomu

Złomowiska tak naprawdę są skarbnicą wielu wartościowych rzeczy, które można od razu poddać szybkiemu recyklingowi jeden do jeden. Możliwe jest wymontowanie danego elementu  i użycie go gdzieś indziej. Mowa tu głównie o częściach samochodowych, które dzięki złomowiskom przeżywają swoją drugą młodość.

Najczęściej chodzi o m.in. oryginalne zderzaki, elementy karoserii, lusterka, reflektory itp., które opłaca się kupić bardziej niż gorszej jakości zamienniki. Warto korzystać ze złomowisk pod tym kątem, bo właśnie dzięki temu ma się wpływ na zmniejszenie produkcji rzeczy, które już są dostępne, a to ma kolosalny wpływ na środowisko.

złomowisko

Na koniec jeszcze raz ekologia

Istnienie złomowisk ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju gospodarki rynku wtórnego surowców, także w związku z rynkiem pracowniczym. Popularny paradokument Złomowisko PL dosyć często w humorystyczny sposób przybliżał ciężką pracę na złomowisku. Uzmysłowił on też  jak bardzo potrzebna jest ta gałąź, aby Polska hałdami złomu nie stała i możliwy był dalszy rozwój.

Dzięki skupie złomu i związanym z tym ściśle recyklingiem, surowce są powtórnie wykorzystywane. Obok odnawialnych źródeł energii, recykling jest najprężniej rozwijającą się dziedziną. Przy ograniczonych zasobach naturalnych i znacznie większej emisji szkodliwych substancji przy ich wydobywaniu, zwiększona rola przetwórstwa wtórnego niesie za sobą nadzieję, że jesteśmy w stanie mieć pozytywny wpływ na naszą planetę.