Wymiana taśmy transportowej – zadbaj o prawidłowe łączenie taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe, czyli inaczej taśmy transportowe są obecnie w wielu sektorach usługowych, a także w przemyśle. Transportujące taśmy przenośnikowe mogą jednak ulec zużyciu wskutek częstego użytkowania. Jak prawidłowo wymienić taśmy transportowe?

Na czym polega łączenie taśm przenośnikowych?

Łączenie taśm przenośnikowych polega na łączeniu odcinków taśmy transportującej w jedną, długą taśmę. Prawidłowo połączone odcinki zapewniają wytrzymałość na rozciąganie taśmy przenośnikowej. Taśmy przenośnikowe wysokiej jakości są przystosowane do szybkiego transportu nawet ciężkich elementów. Aby to było możliwe, odcinki taśmy transportującej muszą być odpowiednio połączone. W wyniku eksploatowania często konieczne jest połączenie taśm transportowych. Wyróżnia się kilka technik łączenia taśm, które uwzględniają rodzaj, ale też zastosowanie taśmy przenośnikowej.

Kiedy wykonuje się łączenie taśm przenośnikowych?

Łączenie taśm przenośnikowych to często konieczność. Naprawa taśm przenośnikowych ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy taśmy przenośnikowe są stale eksploatowane. Taśmy transportowe najczęściej zużywają się, ponieważ zachodzi zjawisko takie jak ścieranie taśmy transportowej na powierzchni nośnej, która ze względu na bezpośredni kontakt z przenoszonymi (transportowanymi) materiałami ulega z czasem zniszczeniu.

Transportujące taśmy przenośnikowe powinny być serwisowane przez doświadczony zespół, który posiada odpowiednie kompetencje oraz zaplecze techniczne. Awaria taśmy przenośnikowej to duży problem, ponieważ często prowadzi do zatrzymania różnych procesów w przedsiębiorstwie, które negatywnie wpływają na efektywność pracowników, ale też przedsiębiorstwa. Wybór rzetelnej firmy umożliwia szybki powrót prawidłowej pracy.

Jak często wymieniać taśmy transportowe?

Taśmy przenośnikowe są używane w wielu przedsiębiorstwach. Ich zadaniem jest szybki i prosty transport materiałów o różnych gabarytach, wielkości, strukturze. Nie ma jednej zasady, kiedy wymienić taśmy przenośnikowe. Wszystko zależy od przedsiębiorstwa, w którym są wykorzystywane taśmy przenośnikowe. Należy stale kontrolować stan całej taśmy, aby w odpowiednim momencie móc ją wymienić bez ponoszenia większych szkód czy kosztów. Regularna kontrola taśmy przenośnikowej umożliwia przede wszystkim szybką reakcję na wykrycie nieprawidłowości w taśmie przenośnikowej. Serwis taśmy przenośnikowej szybko i bez problemu zajmie się wtedy wymianą łączeń i wyeliminowaniem problemów.

Jakie są metody łączenia taśm przenośnikowych?

Transportowe taśmy przenośnikowe mogą być łączone na trzy sposoby. Sposób łączenia taśm przenośnikowych jest wybierany zazwyczaj po ocenie rodzaju, długości i szerokości danej taśmy transportującej. Wyróżniamy łączenia taśm przenośnikowych na zimno, na gorąco i mechanicznie.

  • Łączenie taśm przenośnikowych na zimno

Taśmy przenośnikowe są łączone na zimno, gdy ich szerokość przekracza 1 metr. Dodatkowo łączenie na zimno jest wykorzystywane w taśmach o utrudnionym dostępie dla serwisantów. Łączenie taśm przenośnikowych na zimno odbywa się przy pomocy specjalistycznych, trwałych klejów.

  • Łączenie taśm przenośnikowych na gorąco

Łącznie na gorąco to sposób wykorzystywany do taśm przenośnikowych, których szerokość nie przekracza 1 metra. Idealne i trwałe połączenie taśm transportujących jest możliwe dzięki użyciu specjalnej prasy wulkanicznej. Jest to najtrwalszy sposób łączenia taśm przenośnikowych.

  • Łączenie taśm przenośnikowych mechanicznie

Sposób na szybkie połączenie taśm transportujących odbywa się poprzez użycie metalowych złączy. W sytuacjach awaryjnych, w których niezwykle istotną rolę odgrywa czas, łączenie końców taśm za połączą połączeń mechanicznych to dobre rozwiązanie.

Wymiana taśmy transportowej umożliwia prosperowanie przedsiębiorstwa i nie naraża na wymianę całego sprzętu. Tylko regularne kontrole stanu taśm przenośnikowych umożliwią szybką reakcję w odpowiednim momencie.