5 topowych olejów do wysokoobciążonych maszyn rolniczych

Oleje silnikowe, hydrauliczne i przekładniowe stosowane w maszynach rolniczych i wszystkich pojazdach poruszających się po ulicach, placach budowy czy polach rolnych gwarantują odpowiednie smarowanie elementów maszyn narażonych na uszkodzenia spowodowane tarciem.

Wysokoobciążone maszyny rolnicze są w tej grupie szczególnie ważną kategorią – pracując nieustannie przez wiele godzin, w trudnych warunkach terenowych i przy wymagającej pracy maszyny rolnicze będą wymagały dedykowanych rozwiązań by zachować swoją pełną sprawność na długo. Dobór odpowiednich olejów do maszyn rolniczych jest kluczowy. Na które oleje warto zwrócić uwagę i na jakiej podstawie je dobierać?

Jak dobierać oleje do wysokoobciążonych maszyn rolniczych?

Rodzaj oleju stosowanego do maszyny rolniczej będzie zależał w dużej mierze od wykorzystanego w niej silnika, a często także wieku samej maszyny i sprawności mechanizmów wymagających smarowania. Szczególny kłopot zdają się sprawiać właścicielom ciągników oleje silnikowe występujące w wersji mineralnej, syntetycznej i półsyntetycznej. Co do zasady, do starszych ciągników w zupełności wystarczą dobre mineralne oleje do ciągników rolniczych typu CC i CD. Są to oleje mineralne, których właściwości nie powodują wypłukiwania osadów w komorze spalania.

Co ważne, stosowanie w starych ciągnikach olejów półsyntetycznych i syntetycznych mija się z celem i doprowadzić może do poważnych awarii.

najlepsze oleje do maszyn rolniczychPosiadając nowszy ciągnik, decyzję zakupu oleju do silnika, przekładni czy układów hydraulicznych warto skonsultować z zaleceniami producenta.

Stosowanie olejów o zalecanych parametrach zapewni sprawność maszyny przez długie lata, szczególnie gdy będą to oleje sprawdzonej jakości pochodzące od topowych producentów gwarantujących ich czystość i pełną zgodność z normami.

Top 5 olejów do maszyn rolniczych

Shell Tellus – Tellus jest jednym z najpopularniejszych olejów hydraulicznych polecanych dla wysokoobciążonych maszyn rolniczych. Jak podaje producent, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii olej może zwiększyć produktywność maszyny nawet do 6% w porównaniu ze standardowym olejem na bazie oleju mineralnego. Samo zagwarantowanie dobrego smarowania w układach hydraulicznych przekłada się na zmniejszenie strat energetycznych, skraca czas uwalniania powietrza, zapewnia ochronę przed tworzeniem się pęcherzyków i minimalizuje hałas, tarcie oraz uszkodzenia powstające w układach hydraulicznych.

FUCHS TYTAN ZH 4300 B – to kolejna, wyjątkowo popularna propozycja dla układów wspomagania, układów hydraulicznych, amortyzatorów i aktywnych zawieszeń w maszynach wysokoobciążonych. Wysokiej jakości olej Fuchs Tytan gwarantuje sprawną pracę wszystkich podzespołów maszyny zapewniając ograniczenie groźnych usterek i przedłużając żywotność maszyny.

Shell Spirax – wydajne oleje Spirax są przeznaczone do stałej ochrony układów przeniesienia napędu, układów hydraulicznych i wszelkich układów wspomagania, podnosząc ich sprawność i gwarantując odpowiednie smarowanie w maszynach wysokoobciążonych. Wysoka płynność oleju smarnego zapewnia solidne smarowanie elementów ruchomych i ochronę przed działaniem nadmiernego tarcia.

rodzaje olejów do maszyn rolniczychDiadem ultramotor oil 15W-40 – oleje silnikowe do maszyn rolniczych muszą być przystosowane do pracy z wysokoprężnymi silnikami Diesla i spełniać najwyższe standardy jakości, w tym wymogi normy Euro V. Olej mineralny Diadem Ultramotor oil jest dedykowany do silników w ciągnikach siodłowych, pojazdach dostawczych i ciężarowych, sprzętu budowlanego oraz autobusów, gwarantując sprawne działanie dużych pojazdów i zapewniając pełną ochronę dla silnika nawet w trudnych warunkach pracy.

Shell Rimula – podobnie jak pozostałe oleje stworzone przez Shell, Rimula plasuje się wysoko wśród najczęściej polecanych rozwiązań dla wysokoobciążonych maszyn rolniczych. Dostosowany do wymogów wysokoobciążonych silników Diesla, olej dopasowuje się chemicznie i fizycznie do zmiennych warunków wewnątrz silnika i zapewnia prawidłowe działanie i pracę wszystkich ruchomych elementów silnika wymagających odpowiedniego smarowania.

Dlaczego warto stosować sprawdzone, profesjonalne oleje?

Zadbanie o odpowiednią ilość i jakość oleju w maszynach rolniczych to jedyny sposób na upewnienie się, że wszystkie jej ruchome elementy wymagające smarowania będą działały sprawnie przez długi czas, bez nadmiernego narażania ich na awarię i szkodliwe działanie siły tarcia.

Właściwe dopasowanie oleju jest w maszynach rolniczych wyjątkowo ważne – obciążenia, na jakie są narażone podczas codziennej pracy powodują znacznie szybsze zużywanie się poszczególnych elementów.

Warto pamiętać jednak, że oleje niskiej jakości, od niesprawdzonych producentów mogą nie ochronić istotnych podzespołów silnika przed kwasami i zanieczyszczeniami powodującymi trudne uszkodzenia. Korzystając z oferty sklepu internetowego specjalizującego się w olejach i wyposażeniu dla maszyn rolniczych możesz mieć pewność, że zakupiony olej spełni swoje zadanie i zapewni sprawne działanie Twoich maszyn rolniczych na długi czas.