Gdzie naprawić monitor CRT?

Obecnie najpopularniejszymi monitorami są monitory LED i ich wszelkiego rodzaju odmiany.

Trochę straszą technologią, lecz ciągle użytkowaną są także monitory LCD, których działanie oparte jest na ciekłokrystalicznej substancji. Jednak przed tymi nowoczesnymi technologiami każdy użytkownik komputera posiadał monitor CRT, czyli monitor kineskopowy, którego zasada działania, była taka sama jak w przypadku telewizorów kineskopowych, które obecne były na rynku już od dłuższego czasu.

Była to technologia, która była stosowana przez bardzo długi czas, aż do momentu skonstruowania nowoczesnych, płaskich monitorów, które wyparły monitory CRT z rynku. Obecnie monitor tego typu, nie są już produkowane, a ilość ich użytkowników jest niewielka, jednak nadal są osoby, które posiadają i użytkują tego typu monitor.

Monitor CRT – czym jest i jak działa?

Monitor CRT to monitor kineskopowy, którego sposób działania jest taki sam jak w przypadku telewizorów kineskopowych, z tym że źródłem sygnału jest komputer i karta graficzna. Obraz tworzony jest w kolorowym monitorze CRT za pomocą trzech wiązek elektronów (po jednej dla każdego koloru składowego RGB) wystrzelonych z trzech dział elektronowych umieszczonych tylnej części próżniowej tuby kineskopu. Za pomocą silnego pola magnetycznego wiązki elektronów kierowane są w odpowiedni obszar na luminoforze. Luminofor to świecący pigment (fosfor), który świeci pod wpływem padającego na niego promieniowania. Obraz rysowany jest wzdłuż pojedynczej poziomej linii. Po narysowaniu linii obrazu i dojściu do brzegu ekranu, wiązki elektronów są chwilowy wygaszane, po czym kierowane są do następnej poziomej linii i proces się powtarza.

Przed luminoforem znajduje się także maska, która jest rodzajem filtru dbającego o to, aby elektrony trafiały idealnie w wyznaczone obszary luminoforu, co wpływa na polepszenie jakości obrazu. Maski występują w trzech wersjach: 

  • perforowanej,
  • szczelinowej,
  • szczelinowo – perforowanej.

Niewątpliwą zaletą monitorów CRT jest szybki czas reakcji, wierne odwzorowanie kolorów czy też duże kąty widzenia. Monitory tego typu posiadają jednak wiele wad, są to m.in. duże gabaryty, niska jasność oraz kontrast, duży pobór mocy, wypukłość ekranu, wyższa emisja promieniowania elektromagnetycznego, a także to, że korzystając z monitora tego typu, wzrok zdecydowanie szybciej się męczy.

serwis monitorów rct

Najczęstsze usterki monitorów CRT

Do najczęstszych usterek w monitorach CRT można bez wątpienia zaliczyć utratę pojemności kondensatorów elektrolitycznych, czego skutkiem jest nieprawidłowa praca układów elektronicznych, a to może prowadzić do poważnych uszkodzeń innych elementów w monitorze. Częstymi problemy są także tzw. zimne luty, czyli przerwy w połączeniach lutowanych. Mogą one powstawać zarówno przez słabej jakości spoiwo lutownicze jak i przez naturalne zużycie. Przez tego typu usterkę może dojść do chwilowych zaników zasilania, co może skutkować poważnymi uszkodzeniami.

Uszkodzeniu mogą ulec także transformatory wysokiego napięcia. Ich naprawa jest możliwa, ale często wymienia się je także na nowe egzemplarze. Uszkodzenie monitora CRT może być spowodowane także jego niewłaściwym użytkowaniem. Ustawiając częstotliwość odświeżania monitora, warto trzymać się ustalonych przez producenta zakresów. Ich przekroczenie może prowadzić do uszkodzeń układów odchylania poziomego. Oprócz tego uszkodzeniu może ulec także sekcja zasilania lub sam zasilacz, układ korekcji OW, układ wzmacniaczy i przedwzmacniaczy wizji i wiele innych.

Naprawa monitorów CRT

Obecnie bardzo niewiele osób korzysta jeszcze z monitorów CRT. Jest to bardzo stara technologia, którą wyparły nowoczesne monitory LCD oraz LED i ich różne odmiany.  Jednak w sytuacji, gdy monitor CRT ulegnie uszkodzeniu, jest możliwa jego naprawa i najczęściej jest to dość proste zadanie. Warto jednak pamiętać, aby nie robić tego samodzielnie.

Wewnątrz monitora CRT panuje bardzo wysokie napięcie rzędu 25 kV, dlatego próba własnoręcznej naprawy może być bardzo niebezpieczna. Zalecamy w takiej sytuacji skorzystać z usług profesjonalnych serwisów monitorów, które doradzą najlepsze rozwiązanie i dokonają niezbędnych napraw.

Czy naprawa monitorów CRT jest opłacalna? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samemu. Jeśli posiadamy monitor CRT, który uległ uszkodzeniu to w sytuacji, w której zależy nam na jakości obrazu, lepszym rozwiązaniem będzie zakup np. monitora LED, który będzie miał zdecydowanie lepszy obraz oraz zajmie mniej miejsca.