Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak uniknąć uszkodzeń

Coraz więcej osób przekonuje się, że instalacja fotowoltaiczna się opłaca. Darmowy prąd przy stale rosnących stawkach za energię elektryczną wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Montaż i instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu lub na farmie fotowoltaicznej to jednak nie wszystko. O panele trzeba dbać. Czy samodzielnie czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe bez ich uszkodzenia?

Jakie zanieczyszczenia paneli wpływają na działanie instalacji?

Panele fotowoltaiczne, a konkretnie moduły, ogniwa i ochraniające je szkło hartowane, działają prawidłowo tylko wtedy, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki do pracy. Poza odpowiednim nasłonecznieniem, nachyleniem kąta, zacienieniem i ukształtowaniem terenu ważna jest także czystość paneli fotowoltaicznych. Ułożenie na dachu, połaci trawnika lub innej dużej, otwartej przestrzeni sprawia, że panele są narażone na różne czynniki atmosferyczne.

Mycie paneli fotowoltaicznych i dbanie o ich czystość to podstawa. Zanieczyszczenia, jakie mogą utrudniać prawidłowe działanie paneli i maksymalne wykorzystanie energii ze słońca to:

 • kurz,
 • ptasie odchody,
 • pył z pól,
 • spaliny,
 • mech,
 • piasek i inne drobne substancje.

ogniwa fotowoltaiczne

Jakich narzędzi używać do czyszczenia paneli fotowoltaicznych

 • miękka szczotka lub czysta gąbka z nylonu

Korzystanie z miękkich przedmiotów nie porysuje powierzchni paneli. Dzięki temu dłużej będą wyglądać jak nowe, a po czyszczeniu nie zostaną na panelach żadne ślady.

Substancje myjące panele fotowoltaiczne

 • woda destylowana lub deszczówka

Panele fotowoltaiczne to zaawansowane technologicznie płyty, których zwarcie lub przepięcie może spowodować ogromne straty. Do mycia paneli najlepiej sprawdzi się woda destylowana, którą można kupić w marketach lub przez internet. Idealna jest także deszczówka, którą warto gromadzić, jeśli prowadzi się gospodarstwo.

 • płyn do mycia szyb wymieszany z octem winnym

Przygotowanie mieszanki małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym doskonale oczyści szkło hartowane z różnych zabrudzeń i zabezpieczy je, tworząc delikatną powłokę ochronną.

 • mydło

Środek czyszczący taki jak mydło przyda się wtedy, gdy panele fotowoltaiczne są bardzo brudne. Nie może to być jednak mydło ścierne, ponieważ może spowodować trwałe uszkodzenia. Trzeba też pamiętać o tym, że mydło jest detergentem, który z paneli fotowoltaicznych trzeba spłukać wodą destylowaną, ponieważ tak zwana kranówka może zostawić osad.

Jak uniknąć uszkodzenia paneli fotowoltaicznych?

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych jest możliwe, ale z zachowaniem kilku prostych zasad. Czego nie wolno robić:

 1. Nie chodź po modułach – zarówno podczas instalacji i montażu paneli fotowoltaicznych bardzo ważne jest zachowanie wszelkich zasad ostrożności i bezpieczeństwa. Po modułach nie wolno chodzić, ponieważ nawet najmniejszy nacisk może spowodować trwałe uszkodzenie ogniw i doprowadzić do zaprzestania działania całej instalacji.
 2. Nie stosuj myjki ciśnieniowej – wysokie ciśnienie może uszkodzić panele fotowoltaiczne.
 3. Nie używaj wody z kranu – tak zwana kranówka może zostawić na panelach osad z kamienia.

panele fotowoltaiczne

Na co uważać podczas czyszczenia paneli?

 • warunki atmosferyczne

Najlepiej aby samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych wykonać rano lub w pochmurny dzień, kiedy promienie słońca są niewielkie. Dzięki temu można wyeliminować niebezpieczne zjawisko, jakim jest szok termiczny.

 • pora roku

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe, jednak tylko w okresach, kiedy pogoda umożliwia prace na wysokości z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W porach roku, kiedy występują obfite opady deszczu, nie ma potrzeby myć paneli. Instalacja najbardziej brudzi się wiosną i latem. Wtedy konieczne jest zadbanie o jej czystość. Najlepiej zaplanować czyszczenie paneli raz na wiosnę, a drugi raz w lecie.

 • punktowe zabrudzenia paneli

Ptasie odchody to jedno z najtrudniejszych do wyczyszczenia zabrudzeń. Jest także niebezpieczne, ponieważ kontakt z ptasimi odchodami może powodować różne dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zabrudzenia takie jak odchody mogą negatywnie wpływać na wydajność paneli i warto dokładnie umyć powstałe zabrudzenia. Ptasie odchody mogą odbarwić moduł lub działać korozyjnie, dlatego nie wolno na długo zostawiać takich zabrudzeń bez wyczyszczenia. Czyszcząc punktowe zabrudzenia takie jak ptasie odchody konieczne jest zachowanie zasad higieny.

Czyszczenie instalacji we Wrocławiu

Chcąc przedłużyć żywotność paneli, warto dbać o regularne czyszczenie. Fotowoltaika we Wrocławiu rozwija się bardzo prężnie. Łatwo dostrzec coraz więcej paneli np. na dachach domów jednorodzinnych. Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe, jednak ryzykowne i niebezpieczne. Prace bez profesjonalnych środków mogą zostać wykonane niedokładnie.

Co więcej, prace na wysokości wiążą się z możliwością upadku. Aby uniknąć negatywnych niebezpieczeństw związanych z czyszczeniem paneli fotowoltaicznych warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnej firmy, która zajmuje się fotowoltaiką. Wrocław to tylko jedno z wielu miast, gdzie można skorzystać z usług profesjonalistów, a dobre położenie stolicy Dolnego Śląska zachęca do produkowania i gromadzenia własnej energii.