Zrób to sam – czujnik dźwięku połączony z oświetleniem

Czujniki dźwięku są od lata wykorzystywane w budownictwie. Jeszcze do niedawna były to rozwiązania bardzo drogie, a wynikało to głównie z kosztów produkcji czujników. Obecnie koszta te uległy obniżeniu, dzięki czemu na tego typu rozwiązania może pozwolić sobie wiele osób. Czy się opłaca? Oświetlenie połączone z czujnikiem dźwięku włączą i wyłącza się wtedy, gdy sensor zarejestruje hałas o danej częstotliwości. Użytkownik może dostosować tą częstotliwość do własnych potrzeb, a tym samym zapalać światło np. za pomocą pojedynczego klaśnięcia w dłonie. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż  nie wymaga od nas poruszania się w celu wyłączenia bądź włączenia światła.

Jak działa klaskacz?

Oświetlenie „na dźwięk” opiera się na zastosowaniu specjalnego przełącznika, który odpowiada za przełączanie światła po wykryciu dźwięku o konkretnej częstotliwości. Tego typu przełącznik może zostać zamontowany w ścianie, bądź być przechowywany w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. W przełączniku znajduje się czujnik dźwięku, który na prowadzi na bieżąco pomiar hałasu w danym miejscu. Po wykryciu dźwięków o konkretnej częstotliwości oraz długości trwania, czujnik przekazuje informację do pozostałych podzespołów, a te automatycznie przełączają światło – jest to konstrukcja bardzo prosta i mało awaryjna, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność.

oswietlenie1Przełączniki na dźwięk dostępne są obecnie w praktycznie każdym sklepie budowlanym oraz online – ich dostępność zachęca kolejne osoby do sprawdzenia tej technologii. W internecie znajdziemy wiele recenzji oraz opisów przełączników, dzięki czemu, na podstawie tych informacji, będziemy mogli wybrać rozwiązanie najlepsze dla nas oraz naszego mieszkania. Ceny przełączników zaczynają się już od kilkunastu złotych, więc przy zakupie nie musimy liczyć się z dużymi kosztami, gdyż nawet najtańsze modele świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. Na stronach internetowych poświęconych budownictwu znajdziemy szczegółowe opisy oraz porównania, które ułatwią nam podjęcie decyzji. Nie warto więc dokonywać wyboru w ciemno – wystarczy wcześniej poczytać na temat przełączników, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Zrób to sam

W ofercie większości sklepów znajdziemy tzw. kity, czyli zestawy do samodzielnego montażu. W zestawach tego typu znajdziemy wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą nam na zamontowanie przełącznika w domowych warunkach. Nie jest to proces skomplikowany, a wszystkie informacje oraz instrukcje znajdziemy w sieci. Większość modeli posiada ten sam schemat montażu, więc na jego podstawie bezproblemowo stworzymy instalację i umieścimy w odpowiednim miejscu. Kity składają się z układów scalony, które w niektórych przypadkach wymagają złożenia. Złożenie układu nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, gdyż niezbędne wskazówki znajdziemy w załączonej do zestawu instrukcji. Pamiętajmy jednak, że zacząć powinniśmy od najmniejszych układów, takich jak rezystory czy zworki.