Sauna na wymiar – drewno i kafelki

Do naszej sauny trzeba wybrać odpowiednie drewno, oczywiście najwyższej jakości, żeby było funkcjonalne. Najlepsze gatunki drewna to świerk skandynawski, cedr oraz jodła kanadyjska. Te rodzaje drewna są nadzwyczaj wytrzymałe i odporne na temperaturę, dlatego są tak popularne do produkcji saun. Do wykonywania siedzisk najlepsze są deski z drewna afrykańskiego abachi. Cechą tego typu drewna jest  jego lekkość, brak sęków i żywicy. Drewno abachi dodatkowo nie nagrzewa się, więc siedząc na deskach z tego typu drewna – nie musimy się martwić o jakiekolwiek poparzenie.

Piece, generatory, lampy podczerwone

Projektując własną saunę musimy dokładnie wybrać piec grzewczy. Mamy możliwość wyboru pieca pomiędzy tym na drewno lub elektrycznym. Każdy rodzaj sauny posiada swój własny piec. Natomiast do sauny parowej ważny jest wybór odpowiedniego generatora pary wodnej. Różne wielkości, czy materiały użyte do produkcji takiego generatora i dodatkowe funkcje mają wpływ na nasz wybór. Lampa podczerwona do sauny może być wykonana z tworzywa ceramicznego lub kwarcowego. Sauna infrared działa w ten sposób, że promieniowanie, całkowicie bezpieczne dla organizmu, przenika przez naszą skórę. Dlatego lampa podczerwona musi zostać odpowiednio dobrana.

wizyta-w-saunie

Sauna to nie tylko wysoka jakość drewna ale także zadbanie o to, aby cały projekt miał swój indywidualny charakter i był ciekawy

Oświetlenie w saunie

Oświetlenie w saunie stanowi bardzo ważny element, musi być jednak delikatne, żeby umilało chwile relaksu w saunie. Najlepsze oświetlenie do sauny to użycie lamp LED – najlepiej o różnych kolorach. Lampki takie montowane są w regularnych odstępach – na suficie, pod siedzeniami i czasem także w podłodze. Lampki są dość małe, więc w trakcie wypoczynku w saunie nie będziemy odczuwali dyskomfortu związanego z światłem, które razi nas w oczy.

Wentylacja, odpływ, wloty i wyloty

Jedne z najważniejszych elementów przy projekcie i budowie sauny. Szczególną uwagę należy zwrócić na projekt montażu wentylacji. Z wentylacją bowiem jest najwięcej problemów, co jest niebezpiecznym zagrożeniem, dlatego też należy precyzyjnie wykonać jej montaż lub poradzić się specjalisty. Odpływ do kanalizacji również należy zainstalować, żeby ułatwić sobie sprzątanie po wyjściu z sauny. Nie można także zapomnieć o kratce, którą montuje się w odpływie, żeby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Natomiast, jeżeli bierzemy się za wloty i wyloty – konieczne jest, aby wlot był jak najdalej od wylotu. Wlot powinien znajdować się tuż pod piecem, aby wprowadzać powietrze do sauny, natomiast wylot musi znajdować się o wiele wyżej, najlepiej na suficie. Wlot i wylot powinny być tych samych rozmiarów.

Sauna na wymiar – drzwi i dodatki

Drzwi do sauny powinny być wykonane z odpowiedniego rodzaju drewna, wraz z izolacją termiczną.

Drzwi mogą być po części wykonane ze szkła, które również musi być wysokiej jakości. Istnieją różne projekty drzwi do saun, my musimy wybrać takie, które są dla nas odpowiednio funkcjonalne i bezpieczne. Drzwi do sauny nie powinny zawierać żadnych zasuw czy klamek z jakiegokolwiek metalu.