Jak zamontować wentylację

System wentylacji funkcjonujący w naszym domu jest niezwykle ważny – dobrany odpowiednio do naszych potrzeb usunie z pomieszczeń nieprzyjemną wilgoć a nam dostarczy odpowiednią ilość świeżego, czystego powietrza. Jeżeli chcemy dobrać system wentylacji jak najlepiej, przed dokonaniem zakupu powinniśmy przyjrzeć się paru ważnym kwestiom odnośnie centrali wentylacji oraz całego projektu naszego systemu wentylacyjnego.

Wybór i montaż wentylacji mechanicznej

Gdy chcemy posiadać w naszej nieruchomości wentylację mechaniczną, należy to ustalić już podczas tworzenia projektu domu, zresztą tak, jak przy okazji projektowania instalacji sanitarnych. Jest to istotne między innymi dlatego, by kanały wentylacyjne oraz nawiewniki powinny być rozmieszczone i zaplanowane w taki sposób, by nie niszczyły estetyki pokoi, a także by nie przechodziły przez stropy budynku.

Centralę wentylacyjną, będącą najważniejszą częścią całego systemu wentylacyjnego, powinno się zamontować w miejscu gwarantującym łatwą w dostępie obsługę, a także pozwoli na poprowadzenie do niej innych instalacji, które są niezbędne do jej prawidłowego działania. Nawiewniki i wywiewy centrali muszą być prawidłowo położone, a poruszające się w nich strumienie powietrza powinna różnić ich temperatura. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że cała instalacja wentylacji będzie działać poprawnie i efektywnie.

Przy wyborze elementów instalacji wentylacji mechanicznej najbardziej istotna jest ich funkcjonalność oraz prostota w obsłudze. Podczas użytkowania centrali wentylacyjnej zmienią się jej parametry, dlatego zmiana zaprogramowanych ustawień urządzenia nie powinna byś skomplikowana. Ponadto, nie mniej istotne jest zwrócenie uwagi na jakość urządzenia, która bezpośrednio przekłada się na jego efektywność i bezawaryjność.

Dopasowanie wentylacji do swoich potrzeb

Zanim zdecydujemy się na konkretną centralę do naszego domu musimy określić, pełnienia jakich funkcji od niej wymagamy. Jeżeli zależy nam nie tylko na dostarczaniu świeżego powietrza, ale również na jego nagrzewaniu, najlepiej będzie zdecydować się na zakup rekuperatora. Posiada on możliwość mechanicznego przepływu powietrza wraz z odzyskiwaniem ciepła, które posiada powietrze wypływające z naszego domu. Rekuperator musi posiadać nagrzewnicę do ocieplenia powietrza jak i chłodnicę.

Zaprojektowanie instalacji a także kupno centrali wentylacyjnej może jawić się kosztownym i trudnym przedsięwzięciem, jednak należy pamiętać, że środki zużyte na zrealizowanie (w sposób odpowiednio przemyślany i zaplanowany oczywiście) tego przedsięwzięcia zwracają się po paru latach eksploatacji. Aby stworzyć jak najbardziej profesjonalną instalację wentylacyjną, która będzie prawidłowo wypełniać wszystkie swoje funkcje a przy tym nie obciążać nas niepotrzebnymi kosztami, przez kupnem jej elementów powinniśmy zasięgnąć porady od specjalisty. Profesjonalny fachowiec bez trudności wyliczy, jak bardzo wydajna będzie dana centrala wentylacyjna, stworzy projekty sieci przewodów a także umiejscowi nawiewniki w najbardziej odpowiednich miejscach.