Usuwanie zapachów za pomocą ozonowania

Ozonowanie to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów usuwania nieprzyjemnych zapachów z mieszkania. Metoda ta przydatna jest wszędzie, gdzie uciążliwe zapachy uprzykrzają życie i całkowicie zaburzają komfort życia mieszkańców. Ozonowanie może więc pomóc w usuwaniu zapachów zwierząt, a także ich odchodów, tytoniu czy zapachów spowodowanych grzybami i pleśnią, jednak najczęściej stosowane jest w znacznie bardziej przykrych sytuacjach. Usuwanie zapachów po zmarłych to jeden z najbardziej uciążliwych procesów, który jest jednak konieczny przed ponownym zamieszkaniem przestrzeni. Zabieg ten należy wykonać profesjonalnie i precyzyjnie, powierzając go specjalistycznej firmie. Jak jednak wygląda ozonowanie pomieszczeń w praktyce?

Jak działa ozonowanie?

Ozon to bardzo silny gaz o krótkim cyklu życia. Dzięki charakterystycznej, silnie reaktywnej budowie, cząsteczki ozonu wchodzą w reakcję chemiczną z innymi cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu oraz na powierzchni przedmiotów w pomieszczeniu. Podczas ozonowania pomieszczeń do cząsteczek ozonu doczepiany jest dodatkowy atom tlenu, który poprzez utlenianie molekuł zapachowych innych substancji eliminuje nieprzyjemny zapach roznoszący się w przestrzeni. Ozon reaguje z zarodnikami i bakteriami, które są główną przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniach i to właśnie to, że są one cząsteczkami mikroskopijnymi doprowadza ludzi do dyskomfortu – coś śmierdzi, ale właściwie nie wiadomo co.

Ozon wykorzystywany podczas procedury ozonowania pomieszczeń jest wytwarzany za pomocą specjalnego urządzenia – generatora ozonu. Ozon zostaje następnie rozproszony po całej powierzchni pomieszczenia, przy czym specjaliści wykonujący ozonowanie starannie skupiają się na pokrywaniu ozonem wszelkich zakamarków w których mogą czaić się bakterie i zarodniki. Po rozpyleniu ozonu następuje reakcja utleniania ozonu z innymi substancjami organicznymi, czyli właśnie dymem, nieprzyjemnymi zapachami czy wspomnianymi bakteriami i pyłkami. Czas aktywności ozonu, a więc i całego procesu ozonowania wynosi około 30 minut. Po tym czasie ozon ulega całkowitemu rozkładowi do postaci tlenu, dzięki czemu nie pozostawia po sobie żadnych produktów ubocznych.

Jak długo działa efekt ozonowania?

Wiele osób oddających swoje mieszkanie w ręce profesjonalistów w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów obawia się, że usunięty przez ozonowanie zapach powróci. I to właśnie z tego względu podkreśla się, że do ozonowania należy zatrudniać profesjonalne i specjalistyczne firmy. Zastosowany w odpowiednim stężeniu ozon zniszczy źródło zapachu. Jedynym przypadkiem, kiedy nawet najlepiej wykonane ozonowanie nie zlikwiduje źródła zapachu jest obecność wilgoci w mieszkaniu. Ozon pozbywa się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy, ale niestety nie osusza pomieszczenia z wilgoci. Po wykonanym ozonowaniu warto więc udać się do kolejnego profesjonalisty celem usunięcia wilgoci z pomieszczenia.

Zalety ozonowania

Poza nieprzyjemnymi zapachami w mieszkaniu pochodzącymi od zwierząt, papierosów lub po zmarłym, ozonowanie przynosi wiele korzyści w jakości zamieszkania danej przestrzeni. Ozon pomaga bowiem usunąć także bakterie znajdujące się w powietrzu i na powierzchniach mebli i ścian, a także grzyby, pleśń, roztocza oraz alergeny pochodzenia naturalnego. Dzięki tym specyficznym właściwościom ozonu możliwe jest więc nie tylko usunięcie efektu, jakim jest nieprzyjemny zapach, ale i głównego problemu, przyczyny jego powstawania. Ozonowanie pomieszczeń jest działaniem szczególnie wskazanym dla wszystkich alergików, gdyż skutecznie i na długo umożliwia ono pozbycie się krążących w mieszkaniu pyłków, roztoczy i kurzu. Dodatkowym atutem ozonowania jest to, że regularnie przeprowadzane czyszczenie mieszkania w ten sposób może pomóc w pozbyciu się problemów myszy i innych szkodników (w tym także karaluchów), które nie przepadają za ozonem.

Ozonowanie nie pozostawia za sobą żadnych substancji chemicznych szkodliwych dla człowieka lub sprzętów elektronicznych i innych przedmiotów użytku codziennego znajdującego się w mieszkaniu. Ozon nie oddziałuje w żaden sposób na komputery czy inne urządzenia, meble, ani dywany. Stężenie ozonu wykorzystywane podczas procesu ozonowania nie jest szkodliwe ani dla człowieka, ani dla zwierząt domowych. Jeśli więc chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu zwierząt, dymu tytoniowego, zapachu stęchlizny, pleśni i wilgoci, a nawet pozostałości dymu po pożarze, ozonowanie to najlepsze długotrwałe rozwiązanie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *