Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Dla wielu osób proces przygotowania i pakowania paczki może być czymś trudnym, szczególnie gdy robią to po raz pierwszy. Z tego powodu warto wiedzieć jak odpowiednio przygotować paczkę do wysyłki i co zrobić, aby uchronić jej zawartości przed uszkodzeniami podczas transportu.

Przygotowanie etykiety

Pierwszy etap to przygotowanie etykiety. Firmy kurierskie posiadają na swoich stronach internetowych specjalne formularze, dzięki którym stworzenie etykiety będzie bardzo szybkie i proste. Cały proces polega jedynie na wprowadzeniu odpowiednich danych nadawcy i odbiorcy, oraz innych niezbędnych informacji. Podczas tworzenia etykiety należy także wybrać gabaryty paczki, ponieważ koszty wysyłki różnią się w zależności od jej wielkości i wagi. Etykieta zostanie wygenerowana w formie elektronicznej.

Dopasowanie odpowiedniego opakowania

Wybór odpowiedniego opakowania jest kluczowym etapem, który ma największy wpływ na bezpieczeństwo naszej paczki. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kartonowe pudełko. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby było ono wystarczająco grube i miało odpowiednie rozmiary. Zbyt duże opakowanie sprawi, że przedmioty w środku będą się przemieszczać podczas transportu, z kolei zbyt małe pudełko nie zapewni odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Idealnej wielkość karton powinien pomieścić zawartość paczki i umożliwić jej odpowiednie zabezpieczenie np. folią bąbelkową lub innym wypełniaczem. Paczka powinna także mieć regularny kształt, dlatego lepiej czasami wybrać większe pudełko niż próbować formować różne nieregularne kształty z kartonu. Najlepszym rozwiązaniem jest paczka w kształcie prostopadłościanu. Zapewni ona najlepszą ochronę i jednocześnie będzie łatwa w transporcie.

Kartony przeznaczone do wysyłki paczek można kupić w różnego rodzaju sklepach lub punktach wysyłkowych oraz w Internecie. Czasami warto także sprawdzić, czy w domu nie posiadamy jakiegoś pudełka, które moglibyśmy wykorzystać.

Zabezpieczenie przedmiotów w paczce

Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie zawartości paczki. W tym celu stosuje się różnego rodzaju wypełniacze takie jak folia bąbelkowa, folia stretch, gazety, tektura, piankowe lub papierowe wypełnienie do paczek, styropian i wszelkie inne materiały, które mogą posłużyć jako wypełnienie. Warto pamiętać, że zawartość powinna być tak zabezpieczona, aby nie ruszała się podczas transportu wewnątrz paczki. Z tego względu rodzaj i ilość wypełnienie trzeba dobrać tak, aby zapewnić odpowiednią stabilność i ochronę zawartości.

Oprócz wypełnienia ważne jest także zabezpieczenie zawartości paczki przed zabrudzeniami i wilgocią. Należy zwrócić na to uwagę, szczególnie gdy wysyłamy np. jakąś elektronikę lub inne rzeczy, które mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z wilgocią. Aby uniknąć takiej sytuacji, zawartość paczki należy zabezpieczyć np. folią stretch.

Bardzo dobrze sprawdzi się w tym zadaniu także folia ochronna z klejem, który szczelnie zabezpieczy przedmioty. Należy pamiętać, że tego typu folii nie powinno stosować się na zewnątrz paczki. Owijanie nią kartonowego pudełka, może utrudnić transport paczki w sortowni, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie folią samej zawartości paczki.

paczki

Szczelne zaklejenie paczki

Ostatnim etapem zabezpieczania paczki jest jej oklejenie taśmą. W tym celu najlepiej wykorzystać szeroką taśmę pakową. Oklejanie paczki zwykłą taśmą biurową lub inna nieprzeznaczoną do pakowania paczek, może skutkować jej rozerwaniem podczas transportu, a to może narazić zawartość na uszkodzenia.

Paczkę należy zakleić kilkukrotnie nie tylko w miejscach, w których się ją zamyka, ale warto także owinąć ją całą dookoła, co znacząco wzmocni jej wytrzymałość i nawet w przypadku uszkodzenia pudełka, ochroni jego zawartość.

Naklejenie etykiety na paczkę

Ostatnim krokiem w przygotowaniu paczki do wysyłki jest jej odpowiednie oznaczenie. W tym celu należy w widocznym miejscu przykleić wydrukowaną wcześniej etykietę zawierającą numer przesyłki oraz wszelki inne niezbędne informacje. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez etykiety paczka nie zostanie dostarczona i może nawet zaginać podczas transportu.

Przed naklejeniem etykiety warto sprawić czy wszystkie zawarte na niej dane zgadzają się i są w pełni czytelne. Gdy wysyłamy coś delikatnego lub wartościowego, można umieścić na paczce naklejki z komunikatami np. „ostrożnie” lub „uwaga szkło”, co będzie dodatkową informacją dla kuriera.