Kolorowe tynki – jak się za to zabrać?

Pięknie i starannie wykończone ściany w nowo wyremontowanym lub wybudowanym domu, daje już połowa efektu, jaki chcemy uzyskać rozpoczynając dekorację i wykończenia. Stwarzają one odpowiednią atmosferę pomieszczenia i nadają im specyficznego, niepowtarzalnego charakteru, odzwierciedlając przy tym temperament i gust właściciela domu.

Wybór kolorów tynków

Obecnie istnieje wiele możliwości dekoracji i ochrony ścian w pomieszczeniach naszego mieszkania lub domu. Jedni decydują się na pomalowanie ich kolorowymi farbami, inni wybierają wzorzyste tapety, są również i tacy, którzy decydują się na mniej popularne rozwiązania – stosują wielobarwne tynki, specjalnie przeznaczone do wykończeń wewnętrznych.

malowanie

Tynki wewnętrzne dość niebanalnym i jeszcze oryginalnym rozwiązaniem, jednak dają niesamowite pole do popisu podczas wykańczania domu lub mieszkania. Możemy z ich pomocą stworzyć na ścianach coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. A im bardziej popularny się on staje i bardziej powszechny w użyciu, tym więcej technik jego nakładania się wytwarza – obrabiane w świeżej zaprawie, natryskowe, narzucane, nakrapiane i wiele, wiele innych. Każdy z nich daje zupełnie inny wzór na ścianie i zupełnie inne możliwości podczas ich wykorzystywania. Istnieje również niezwykle wiele metod wytwarzania tynków, a także już na poziomie produkcyjnym do ich wytwarzania stosuje się inne materiały i stąd mamy wybór spomiędzy: tynków cementowych, cementowo – wapiennych, wapiennych oraz gipsowych.

Poza typowo estetycznymi właściwościami, tynki wewnętrzne maja również zastosowanie praktyczne, poprzez które możemy skutecznie chronić wewnętrzne części ścian przed działaniem pary wodnej i wilgoci lub ewentualnego ognia.

Kiedy zdecydujemy się już na wybór tego, jeszcze dość rzadkiego rozwiązania, jakim jest tynk, mamy do wyboru nie tylko standardowe białe kolory, ale cała gamę kolorystyczną, jaką proponują nam producenci tego typu artykułów do dekoracji ścian. A wybór, jak zawsze zależy od naszego gustu i stylu. Za pomocą kolorowych tynków każdy, według uznania może tworzyć na ścianach kolorowe i różnorodne wzory, które stworzą w pomieszczeniu niepowtarzalny nastrój i wyjątkowy klimat.

Jaki kolor do pokoju?

Każdy zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że dom jest miejscem, w którym powinniśmy się czuć zarówno dobrze jak i swobodnie. Niezwykle ważne jest również, aby w miejscu, gdzie mieszkamy, móc się dobrze zrelaksować i wypocząć po ciężkim, stresującym dniu spędzonym w ciężkiej, stresującej pracy. Dlatego tak istotnym elementem mieszkania jest odpowiedni dobór wyposażenia oraz dekoracji.

Szczególnie ważny jest dobór dekoracji w pokojach, gdzie spędzamy większość dnia. Zależy to oczywiście od gustu i stylu osób tam mieszkających, bo każdy będzie się źle czuł w pomieszczeniu, gdzie znajdują się zarówno meble, jak i bibeloty, które zupełnie nie odpowiadają upodobaniom mieszkańców. Wiele osób podczas wykańczania wnętrz swego mieszkania decyduje się także na zaczerpnięcie inspiracji z obecnie panującej mody. Inni natomiast postanawiają skorzystać z pomocy profesjonalnego dekoratora wnętrz, który zbierze w całość, zgra ze sobą oraz dopasuje poszczególne koncepcje, które pojawią się w naszej głowie. Osoba taka korzystając z pomocy specjalistycznych programów komputerowych, najczęściej wykonuje wizualizacje wnętrz pomieszczeń, które chcemy umeblować i w ten sposób pomoże nam urzeczywistnić nasze pomysły i wyobrażenia dotyczące projektowanego pokoju.

Najistotniejsze w tym wszystkim jest oczywiście dopasowanie do całości naszej wizji, koloru ścian. Jak twierdzi firma Tafla z Wrocławia, która w swojej ofercie ma remonty mieszkań: w pokoju dziennym, gościnnym, czy jadalni, powinniśmy zastosować barwy uspokajające i relaksacyjne, ponieważ będzie to sprzyjać dobremu samopoczuciu przez cały dzień zarówno nas samych jak i gości, którzy nas odwiedzą. Czyli polecane są tutaj przede wszystkim uspokajające zielenie, słoneczne żółcie, wesołe pomarańcze oraz delikatne beże i klasyczne biele.

Jednak pamiętajmy, że nie ma konieczności malowania wszystkich ścian w jednakowych odcieniach, każda może mieć inny odcień, czy nawet kolor, jeżeli oczywiście wszystko to odpowiednio ze sobą współgra. Jeżeli lekkie, stonowane i delikatne kolory nam nie odpowiadają, warto zainteresować się nieco innymi – bardziej wyrazistymi i drapieżnymi. Niezwykle modne stało się łączenie w pokojach barw kontrastowych: czerwieni z czernią, czerni z bielą, czy bardzo efektownych fioletów z bielą, czernią i różem.

Kolorystyka ścian zależy głównie od naszych upodobań, więc każdy musi ją dobrać tak, aby czuć się w niej dobrze.

Delikatne kolory w pokoju dziecka

Organizacja dekoracji oraz wystroju pokoju naszych milusińskich to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica, bo wbrew wszelkim pozorom dzieci są najbardziej krytyczne i wymagające. Nie zadowolą się byle czym, a także zawsze powiedzą nam prosto w oczy, co myślą o naszych pomysłach, bo są niesamowicie szczere, czasami aż do bólu.

Dlatego planując remont albo od początku meblując i dekorując pokój naszego dziecka, najważniejsze aby zapytać je, jakie ma pomysły na, w końcu, swoje przyszłe miejsce zamieszkania. I to niezależnie czy nasze dziecko jest już w pełni świadome swoich oczekiwań i potrzeb, czy też jest jeszcze małe i nie ma sprecyzowanych wymagań. Nawet maluch będzie naprawdę szczęśliwy, jeśli zaangażujemy go w prace remontowe, a zwłaszcza, jeżeli jego zdanie będzie się liczyło lub nawet stanie się najważniejszą myślą przewodnią.

Bo ciężko jest kazać mieszkać chłopcu uwielbiającemu piłkę nożną lub koszykówkę w pokoiku całym w samochody lub klocki lego, a dziewczynce kochającej przyrodę w pomieszczeniu, gdzie znajdują się głównie motywy związane z lalkami Barbie. W takiej każdy maluch będzie się czuł w swojej sypialni wyobcowany i nieszczęśliwym. Najważniejsze to uszanować zainteresowania i gust naszego dziecka.

Oczywiście wybierając kolor ścian warto zainteresować się panującą modą i potrzebami dziecka, ale przeważnie maluje się je w jasnych i delikatnych kolorach, które będą potem harmonizowały z wszystkimi mebelkami. Stawia się głównie na wyciszające zielenie, jasne błękity, delikatne róże, słoneczne żółcie czy uniwersalne beż i biel. Barwy takie nie przytłaczają i dodają niezwykle pozytywnej energii każdego dnia, a jednocześnie uspokajają nieposkromioną naturę naszych dzieci. Jeśli mamy w domu pomysłowego i twórczego rozrabiakę to bardzo ważne będzie, aby były to kolory łatwo dostępne w sklepach, gdyż łatwiej będzie nam potem zamalować wszelkie pojawiające się rysunki .

Obmyślając wystrój wnętrza pokoju naszego dziecka, można również zastanowić się nad naklejeniem na ściany kolorowych tapet. A na naszym rynku, możemy znaleźć tyle wzorów i kolorów, że my oraz nasze dziecko, będzie miało w czym wybierać i zapewne razem znajdziecie idealne rozwiązanie, które zadowoli zarówno wymagającego malucha jak i jego praktyczną mamę. Nie trzeba obklejać wszystkich ścian pokoiku, ale można je zastosować dekoracyjnie, jedynie w kilku miejscach na ścianie.