O których częściach do ciągników zapominamy najczęściej?

Utrzymanie maszyn rolniczych w pełnej sprawności przez cały sezon to podstawowe zadanie każdej osoby prowadzącej gospodarstwo rolne. Systematyczne przeglądy, naprawy i konserwacja maszyn rolniczych są nieodłącznym elementem pracy każdego rolnika.

Bardzo ważne jest, aby dbać o to w należyty sposób, gdyż poważna usterka ciągnika lub innego sprzętu rolniczego w środku sezonu, może mieć opłakane skutki. Niestety rolnicy często zapominają o tych ważnym obowiązku, a czasami lekceważą objawy, które sugerują konieczność wymiany części lub wyposażenia. Chcąc zaoszczędzić pieniądze, nie dbają należycie o sprzęt, co po czasie skutkuje znacznie większymi wydatkami, gdy tej zawiedzie z powodu zużycia części.

Nowe części do ciągników

Niewymienienie zużytych części silnika, układu kierowniczego lub hamulcowego, może prowadzić do poważnych uszkodzeń, których naprawa może pochłonąć majątek. Przy zakupie nowych części należy wybierać oryginalne produkty, renomowanych firm, które zapewnią wysoką jakość i trwałość na długi czas.

Ciągniki to maszyny rolne, które w największym stopniu narażone są na zużycie i usterki tym spowodowane. Jednocześnie są to najważniejsze maszyny w każdym gospodarstwie rolnym. Dlatego ważne jest, aby nie zapominać o ich systematycznej diagnostyce pod kątem ewentualnych napraw i konserwacji. Rolnicy często zapominają o tych rzeczach, co prowadzi do szybkiego zużycia się sprzętu.

Jedna z rzeczy, o których część osób zapomina, jest kontrolowanie stanu oleju silnikowego i przekładniowego.

maszyna rolnicza na polu

Wśród rolników krąży błędne przekonanie, że olej silnikowy można wymienić dopiero przed nowym sezonem, na wiosnę. O ile w przypadku starszych ciągników nie miało to dużego wpływu na ich stan, o tyle w nowoczesnych ciągnikach może to wpłynąć niekorzystnie na ich pracę. Dzieje się tak, ponieważ na skutek spalania oleju napędowego, w oleju silnikowym gromadzą się związki siarki, które wzmagają procesy korozyjne.

Dlatego też zalecana jest wymiana oleju na nowy, po zakończonym sezonie i nieczekanie z tym na wiosnę. Dzięki temu ciągnik nie będzie musiał stać całą zimę ze starym, zużytym olejem silnikowym, a to zapewni prawidłową ochronę silnika podczas zimowego postoju.

Akumulator w ciągniku

Kolejną rzeczą jest kontrolowanie akumulatora zamontowanego w ciągniku. Nie można dopuścić do jego całkowitego rozładowania, bo to spowoduje jego uszkodzenie i konieczność wymiany. Podczas zimowego postoju, ciągniki, które nie są garażowane w odpowiednich warunkach, narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne i niską temperaturę.

Dobrym rozwiązaniem jest demontaż akumulatora z ciągnika, podłączenie go do prostownika konserwującego i przechowywanie do wiosny w ciepłym miejscu. Da nam to gwarancję, że na wiosnę akumulator będzie w dobrej kondycji, a my unikniemy konieczności jego wymiany. W akumulatorach obsługowych ważne jest kontrolowanie poziomu elektrolitu i jego uzupełnienie, gdy jest taka potrzeba.

praca w polu

Filtry

Systematycznej kontroli wymagają również filtry w ciągniku. Przy ciężkich pracach polowych, często ulegają one zapchaniu, co może prowadzić do zwiększenia zużycia paliwa oraz innych problemów z funkcjonowaniem silnika. Filtry powietrza i paliwa są więc obowiązkowymi elementami, które należy skontrolować przy pracach serwisowych.

Ochrona przed korozją

Aby uchronić ciągnik przed korozją, należy zadbać o dobrą powłokę malarską. Można to zrobić przed lub po sezonie, jednak w przypadku braku możliwości garażowania ciągnika w odpowiednich warunkach, zalecane jest poprawienie powłoki malarskiej po sezonie, przed zimowym postojem. Dzięki temu zabezpieczymy ciągnik przed korozją na okres zimowy

Gdzie szukać odpowiednich części zamiennych oraz wyposażenia?

W sklepach internetowych znajduje się szeroki asortyment części oraz wyposażenia do ciągników i innych maszyn rolniczych. Oferowane przez sklepy produkty pochodzą od renomowanych, znanych na całym świecie firm. Części zamienne oraz wyposażenie są starannie dobrane na podstawie wiedzy i doświadczenia dystrybutorów w branży.

Zakup oryginalnych części i wyposażenia, daje gwarancję ich trwałości oraz jakości, dzięki czemu maszyny rolnicze będą mogły pracować cały sezon, bez niepotrzebnego narażania ich na uszkodzenia, spowodowane zużytymi częściami lub zamiennikami o słabej jakości.