Przegląd funkcji bram szybkobieżnych

Bramy szybkobieżne to dziś powszechne rozwiązanie przemysłowe, stosowane zarówno przez branżę spożywczą, farmaceutyczną i chemiczną, jak i wszelkiego rodzaju warsztaty samochodowe, branżę logistyczną, zakłady produkcyjne czy sklepy i punkty handlowe. Ich funkcjonalność jest tym, co przekonuje do bram szybkobieżnych zdecydowanie najmocniej – w kwestiach dynamiki działania nie mają sobie równych. Jakie najważniejsze funkcje bram szybkobieżnych warto znać przed wyborem odpowiedniego modelu?

Funkcjonalność bram szybkobieżnych

Możliwość dopasowania bramy do potrzeb przemysłu to jedna z głównych zalet bram szybkobieżnych. Zapraszamy na stronę firmy Ditex, która prezentuje parametry techniczne tych bram. Tam też można uzyskać więcej informacji na temat funkcjonalności jakie można w nich zastosować.

Bramy szybkobieżne PCV stały się popularne w przemyśle przede wszystkim za sprawą tempa i dynamiki pracy, których trudno oczekiwać po bardziej tradycyjnych rozwiązaniach dostępnych dla tego typu zastosowań. Dynamika ta wiąże się jednak z wieloma aspektami, wśród których można wyróżnić przede wszystkim małą wagę kurtyny czy wiele różnych wariantów zdalnego otwierania bramy. Oprócz dynamiki bramy szybkobieżne mają też jednak szereg innych cech i funkcji, dzięki którym dopasowują się do potrzeb różnych gałęzi przemysłu. Jakich?

Nieprzeciętna prędkość działania bramy

Magazyny i przestrzenie logistyczne czy wszelkiego rodzaju przestrzenie produkcyjne wymagają sprawnego funkcjonowania wszystkich części ich wyposażenia, w tym także bram otwierających i zamykających przejścia wewnątrz budynku. Lekkie i sprawnie zwijające się bramy szybkobieżne pozwalają na zachowanie pełnej dynamiki poruszania się po hali, gwarantując przy prawidłowym użytkowaniu oszczędność czasu i zwiększenie efektywności pracy zakładu.


Zdalne otwieranie na wiele sposobów

Jedną z ważniejszych funkcji bram szybkobieżnych są mnogie sposoby zdalnego uruchamiania bramy. Poza tradycyjną centralą z klawiaturą do obsługi bramy, producenci proponują tu różnorodne radary, czujniki i sterowanie radiowe, pozwalające na otwieranie i zamykanie bramy całkowicie bezdotykowo, a nawet z większej odległości już w trakcie dojeżdżania do niej wózkiem z towarami.


Izolacja pomieszczeń o dużych różnicach temperatur

Bramy szybkobieżne oferują też dobrą izolację pomieszczeń, chroniąc wnętrza przed mieszaniem się temperatur czy przenikaniem się powietrza pomiędzy dwoma przylegającymi pomieszczeniami. Dodatkową funkcją możliwą do zastosowania w chłodniach i mrożniach jest ogrzewana przestrzeń pomiędzy dwiema kurtynami bramy szybkobieżnej, gwarantująca izolację temperaturową przy mocno ujemnych temperaturach wewnątrz chłodni. Bramy te są przy tym odporne na przenikanie wody i dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nadają się do stosowania także w wysoce wilgotnym środowisku.


Sterylność i antystatyczność bram szybkobieżnych

Ciekawą opcją stosowaną przez producentów bram szybkobieżnych jest dziś dopasowywanie kurtyn i uszczelnienia bramy do konkretnych gałęzi przemysłu. W ten sposób możliwe jest zapewnienie bramie funkcji antystatycznej czy pokrycie jej specjalną sterylną powłoką, dzięki której bramy szybkobieżne można montować także w tzw. pomieszczeniach czystych, laboratoriach, a nawet szpitalach.


Funkcja autonaprawy w bramach szybkobieżnych

Niezwykle intensywna eksploatacja bram przemysłowych sprawia, że ryzyko ich uszkodzenia w przypadku niewłaściwego użytkowania jest mocno zwiększone. Aby zapobiec ciągłym usterkom i przestojom spowodowanym awariami bram szybkobieżnych, producenci stosują dziś nowoczesne systemy pozwalające na tzw. autonaprawę bramy. Na jakiej zasadzie działa taka funkcja? W konstrukcji bram szybkobieżnych z funkcją autonaprawy montuje się usztywniające poprzeczki stalowe, które zwiększają jej elastyczność i tym samym poprawiają odporność bramy na uszkodzenia mechaniczne. W momencie zderzenia z przeszkodą brama może wypaść z prowadnic, jednak dzięki odpowiedniemu wspomaganiu brama szybkobieżna z funkcją autonaprawy samodzielnie wprowadza kurtynę na pierwotne miejsce.


Bramy szybkobieżne w różnych gałęziach przemysłu

Zarówno te najbardziej podstawowe, jak i dodatkowe funkcje nowoczesnych bram szybkobieżnych pozwalają na wykorzystanie ich we właściwie każdej współczesnej gałęzi przemysłu. Od gwarantujących dostęp jedynie wybranym użytkownikom bram dla przemysłu chemicznego i spożywczego, przez niezwykle szybkie i wytrzymałe na intensywną eksploatację bramy dla przemysłu motoryzacyjnego i branży logistycznej, aż po gwarantujące wysoką wytrzymałość na różnice temperaturowe bramy dla przemysłu spożywczego – bramy szybkobieżne to zdecydowanie opcja gwarantująca wysoką wydajność i ekonomię pracy bez względu na środowisko, w jakim pracują.

Bramy szybkobieżne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak przemysł: chemiczny, automotive, lotniczy, produkcja i wiele więcej. Dobra relacja jakości do ceny a także innowacyjne rozwiązania wspomagające procesy logistyczne to dobre powodu aby rozważyć wybór tego rodzaju bram.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *